Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Henna ziołowa - inny wymiar farbowania włosów

2019-10-30
Henna ziołowa - inny wymiar farbowania włosów

Henna ziołowa jest produktem, który zrewolucjonizował nasze nawyki w dziedzinie farbowania włosów. Czy odwiedzając fryzjera zostałaś kiedyś zapytana, czym farbowałaś włosy? No właśnie –   ja również miałam taką sytuację – pani Zosia chciała dowiedzieć się, w jaki sposób zniszczyłam włosy. Odpowiedziałam wtedy zgodnie z prawdą, że wybrałam zwykłą, sklepową farbę. Właśnie wtedy fryzjerka uświadomiła mi, że komercyjne specyfiki nie są dobre dla włosów. Od dawna trwa producencki wyścig – w zakresie cen oraz nieustannego cięcia kosztów. Często tracą na tym niestety nasze włosy. Zdrowym zamiennikiem sklepowej farby okazuje się jednak henna ziołowa. Kosztuje nieco więcej od zwyczajnego produktu, ale za to nie niszczy włosów.

Henna ziołowa – jak powinno się przygotować włosy?

Jeśli zdarza Ci się farbować włosy w warunkach domowych, robisz to z pewnością przed ich umyciem. Z henną natomiast powinnaś postąpić odwrotnie. Warto je najpierw umyć – oczywiście nie byle jakim szamponem. Ważny jest tu brak krzemu i właściwości oczyszczające. Krzem powoduje bowiem, że nasze włosy stają się lśniące, ale utrudniają hennie wchłonięcie w strukturę włosa. Najlepiej, gdyby między umyciem a farbowaniem włosów minęło 12 godzin. Idealnie przygotujesz się do henny, jeśli przy okazji mycia głowy, spłuczesz szampon nie wodą, a octem jabłkowym.

ISTOTNE: nie myj włosów bezpośrednio po aplikacji henny – no, chyba że chcesz się pozbyć owoców ciężkiej pracy. Dla zapewnienia trwałości koloru, powstrzymaj kontakt z szamponem na 48 godzin.

Zanim zaczniesz:

  • Zrób test, czy nie masz alergii na jakikolwiek składnik henny. Oferowana przez nas hennajest wprawdzie ziołowa, bez żadnych chemikaliów, lecz mimo wszystko zalecane jest sprawdzenie, jak henna reaguje ze skórą;
  • Weź miseczkę odpowiedniej wielkości;
  • Zaopatrz się w ciepłą wodę;
  • Załóż jednorazowe rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie;
  • Przykryj ubrania starym ręcznikiem;
  • Sięgnij po pędzelek;
  • Ubierz foliowy czepek lub zwykłą folię oraz czapkę wełnianą (nawet w lecie), które pomogą utrzymać zaaplikowaną farbę ziołową w cieple.

Hennę trudno zmyć nie tylko z ciała, czy z ubrań, ale także z podłoża. Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj więc podłogi niezabezpieczonej chociażby ręcznikiem (mimo, że najlepiej w się tu sprawdzi linoleum).

Henna ziołowa a test koloru

Każda z nas wie, co to znaczy mieć niedobraną fryzurę – z całą pewnością nie chcesz być rozczarowana kolorem, który uzyskasz. W tym celu wykorzystaj którąś z poniższych porad:

  • Zbierz ze swojej szczotki włosy i dokonaj próbki właśnie na nich. Będziesz mieć obraz tego, jak zmienią się Twoje włosy po farbowaniu. Pamiętaj, że najwiarygodniej zweryfikujesz poziom zaawansowania metamorfozy dopiero po 24-48 godzinach;
  • Dodaj do niewielkiej ilości henny wrzącą wodę, nałóż powstałą miksturę na gumkę recepturkę i przenieś mikroskopijną porcję farby na pojedynczy kosmyk. Pozostaw hennę na włosach na mniej więcej trzy godziny, potem spłucz ją szamponem. Jeśli po upływie doby nadal będziesz usatysfakcjonowana kolorem, bez obaw zafarbuj całe włosy.

Co jeszcze powinnaś zrobić?

Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi farbowania – każda z nas ma włosy innej długości i producenci opisują, jakie proporcje należy ze sobą wymieszać, by uzyskać pożądany odcień. Całość powinna stanowić jednolitą, gęstą masę, henna nie może jednak kapać. Jeśli masz długie włosy, posmaruj czoło olejem, tak, by uniknąć zacieków farby u nasady włosów.

Zabezpiecz swoje ubrania i dłonie. Niekiedy ciężko usunąć ślady henny z materiałów, czy z paznokci.

Farbowanie

  • Wydziel sobie pasemko (nie większe niż 5 cm) i zacznij farbować od czubka głowy. Kontynuuj ten proces, aż obejmiesz wszystkie pasemka. Pamiętaj – to nie jest zwykła farba, nasyć więc włosy emulsją w maksymalnym stopniu;
  • Tak pofarbowane, pojedyncze pasemka nakręć na palec i pozostaw u czubka głowy;
  • Zrób kok ze wszystkich kosmyków i nałóż folię. Na folię zaaplikuj czapkę, żeby dostarczyć większą ilość ciepła. Dzięki takiemu zabiegowi, kolor zyska na intensywności. Usuń widoczne po farbowaniu plamy ze skóry;
  • W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, pozostaw nałożoną farbę od pół godziny do dwóch (to w przypadku jasnych włosów albo bardzo zniszczonych. Koniecznie wykonaj wcześniej próbkę, zgodnie z naszymi zaleceniami);
  • Na końcu użyj odżywki odpowiedniej dla Twoich włosów. Jeżeli nie chcesz ubrudzić dłoni, przy zmywaniu henny zawsze używaj rękawiczek.

Maseczka z henny na siwe włosy

W sytuacji, gdy jesteś posiadaczką siwych włosów, aplikuj hennę co trzy-cztery tygodnie (np. w komfortowej formie maseczki). Jak ją wykonać?

  • Zagotuj mocny napar z herbaty;
  • Wsyp hennę do czystej wody i pozostaw na ok. 8 godzin (najlepiej na noc);
  • Wraz z początkiem dnia, połącz rozwodnioną hennę z herbatą, dodaj parę kropelek soku z cytryny i wymieszaj;
  • Maseczkę pozostaw na włosach na pół godziny (dla ochrony załóż czepek kąpielowy);
  • Po upływie 30 minut, pozbądź się preparatu szamponem i, finalnie, wetrzyj we włosy sporą ilość odżywki (wykonuj te czynności w rękawiczkach, by nie zabrudzić dłoni).

Odrosty

Gdy pojawią się odrosty, pokryj henną samą odrośniętą część włosów. Jest to równie nieskomplikowane, jak kompleksowe farbowanie. Precyzyjnie nałóż kosmetyk w miejsce poprzedniej aplikacji, tak, by nie uzyskać kontrastu kolorystycznego. WAŻNE: Trzymaj hennę dokładnie tyle samo czasu, co na całej głowie. Istnieją różne techniki farbowania odrostów, m.in.:

  • Podzielenie włosów na sześć splotów i wyciśnięcie na nie niewielkich ilości preparatu;
  • Zrobienie sześciu, luźnych małych koczków i potraktowanie henną wolnych przestrzeni powstałych między nimi;
  • Farbowanie odrostów z głową „do góry nogami”.

CENNY TIP: by usprawnić cały proces, zamroź małe porcje henny w pojemniczkach na lód. Dzięki tej kreatywnej koncepcji zaoszczędzisz pieniądze.

O czym jeszcze musisz wiedzieć?

Ziołowe henny Khadi nie zawierają w sobie konserwantów, nadtlenków, barwników ani innych chemikaliów. Czym się różnią od pozostałych dostępnych na rynku? Zawierają w sobie ajurwedyjskie zioła, które dodatkowo wzmacniają, pielęgnują oraz nadadzą blasku Twoim włosom. Henna jest trwałym rozwiązaniem – nie spłucze się po dwukrotnym myciu.

Twój kolor może ewoluować, ponieważ henna ziołowa potrzebuje około 48 godzin na pełen rozwój.

Bądź łagodna dla swoich włosów – pożegnaj się z lokówkami, suszarkami, czy prostownicami do stylizacji, przynajmniej na krótki okres. Twoja fryzura na pewno  Ci się za to odwdzięczy – przecież najlepiej oddziałuje na nią to, co naturalne.

Co zrobić, jeśli kolor w nie spełnia Twoich oczekiwań? Czyli, jak zmyć hennę z włosów?

  • Po pierwsze, kup dużą butelkę oleju mineralnego do włosów. Doskonale tutaj sprawdzą się: olej arganowy, kokosowy, czy oliwa z oliwek. Czynność olejowania włosów prawdopodobnie trzeba będzie powtórzyć, warto więc przedtem upewnić się, czy masz wystarczającą ilość specyfiku;
  • Stań nad wanną i wmasuj olej od czubka głowy po końcówki włosów (nie zapominaj, że olej ma wręcz z nich kapać). Jeśli tak nie dzieje, powinnaś zastosować go więcej;
  • Tak naoliwione włosy przykryj foliowym czepkiem prysznicowym/ folią spożywczą;
  • Włosy opcjonalnie możesz podgrzać suszarką. Im dłużej potrzymasz na nich olej, tym bardziej rozjaśnisz kolor henny ziołowej. Noś go na głowie przynajmniej 2-3 godziny – dopiero wtedy zauważysz przemianę. Jeśli chcesz zostawić olej na włosach na noc, obowiązkowo użyj jakiejś ochrony na poduszkę;
  • Umyj następnie włosy, nawet kilkukrotnie i spłucz je tak, by nie były oleiste. Czynność możesz powtórzyć nawet parę razy – wszystko zależy od użytego oleju, szamponu, a nawet od twardości wody.

Dla lepszego wyniku, przed olejowaniem nałóż na włosy alkohol.

CENNA UWAGA: taka „olejowa metoda” będzie najskuteczniejsza dla tych z Was, które zaliczyły dopiero pierwsze przygody z henną. Jeżeli natomiast farbujesz włosy henną regularnie, aplikacja oleju na włosy może nie przynieść zadowalających rezultatów od razu – musisz uzbroić się w cierpliwość.

Wypróbuj jeszcze…

  • Jeśli nie spłukałaś koloru według omówionych przepisów, skrop włosy cytryną (wymieszaj świeżo wyciśnięty sok z cytryny z wodą i zanurz w niej głowę). Sok z cytryny w połączeniu ze światłem słonecznym pomoże rozjaśnić Twoje kosmyki. Wiele specjalistycznych źródeł twierdzi, że kwas obecny w cytrynie prędko usuwa hennę z włosów;
  • Mimo, że miód jest słodki, ma kwasowe właściwości. Możesz zatem nałożyć go na włosy i zostawić na minimum 3 godziny. Staraj się raczej nie opuszczać domu, chyba że zależy Ci na przyciągnięciu natrętnych insektów i pszczół. Po upływie wyznaczonego czasu, umyj dokładnie włosy;
  • Doceń właściwości wybielającej pasty do zębów – przy jej wyborze nie stawiaj jednak na urozmaicony skład – by mogła zadziałać, powinna mieć możliwie jak najmniej barwników i dodatkowych cech. Pasta eliminuje hennę nie tylko z włosów, ale i ze skóry, czy z ubrań.

Błędy w trakcie farbowania:

  • Wiele kobiet dodaje do henny wspomniany sok z cytryny, czy ocet, a (jak zdążyłaś się już dowiedzieć z artykułu) zabiegi takie przynoszą efekt odwrotny do pożądanego;
  • Panie myślą też, że kawa, czy kakao zintensyfikuje działanie henny – jest to mylne

założenie, bo ani jeden ani drugi składnik nie przyciemnia włosów. MAŁE SPOSTRZEŻENIE: kakao nie zabarwia włosów, ale za to nadaje hennie jednolitą konsystencję. Struktura preparatu ma szczególne znaczenie wtedy, kiedy chcemy zafarbować siwiznę – im jest ona gładsza, tym lepiej;

  • Popełniamy często również błąd, polegający na dodaniu do henny miodu, by w ten sposób zmiękczyć włosy;
  • Niektórym z nas nie odpowiada zapach henny, aby więc go ukryć, niesłusznie wzbogacamy miksturę olejkami esencjonalnymi.

Słowem podsumowania

Jeśli czeka Cię ważna impreza, lub po prostu chcesz zmienić swój wygląd, henna ziołowa jest najlepszym rozwiązaniem. Nawet najdroższa i najbardziej markowa farba ze sklepu, czy z salonu fryzjerskiego w prostej linii przyczyni się do wysuszenia i zniszczenia włosów. To tyle od nas, mam nadzieję, że pomogłam Ci się właściwie przygotować. Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixel