Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Skuteczny i naturalny sposób na komary

2018-04-26
Skuteczny i naturalny sposób na komary

Letnie wyjazdy mogą stracić naprawdę sporo ze swego uroku, jeśli nie zabezpieczymy się wcześniej przed natarczywymi owadami. Komary, muchy czy osy można jednak zniechęcić w prosty sposób. I choć na rynku znajdziemy mnóstwo ochronnych i owadobójczych preparatów chemicznych, dziś zajmiemy się tym, w co uzbroiła nas natura – olejkach eterycznych. Poznajcie sposób na komary i na inne uciążliwe owady. A więc zaczynamy!

Nim skupimy się na konkretnych rozwiązaniach, warto poznać wroga. Dziś wiadomo, że komary reagują na konkretne rzeczy, takie jak wydychany dwutlenek węgla, kwas mlekowy obecny w pocie czy ciemne kolory. Profilaktycznie warto wiec wziąć prysznic przed wyprawą do lasu czy nad jezioro i ubrać się w coś jasnego i z długimi rękawami. Jeśli jednak chcemy w pełni korzystać z uroków lata, warto rozejrzeć się za lepszymi metodami. Co ciekawe komary lubią kwiatowe zapachy, a także perfumy. Czego za to nie cierpią? Olejków eterycznych. Dlatego są one idealną alternatywą dla drogeryjnych produktów odstraszających owady. W walce z tak uporczywym przeciwnikiem mogą okazać się świetnym sojusznikiem.

Jakie rodzaje olejków są skuteczne w walce z komarami i innymi insektami? Lista jest dość długa, dlatego skupiliśmy się na kilku naszym zdaniem najciekawszych.

Na pierwszy ogień olejek z trawy cytrynowej. Odstrasza nie tylko komary, ale także natrętne meszki czy muchy. Jego cytrusowa woń jest orzeźwiająca i przyjemna, co sprawia, że jest on często używany jako składnik perfum, a nawet dezodorantu. Co ciekawe ma on również szereg innych pozytywnych właściwości. Uspokaja, ale działa też bakteriobójczo.

Sposób na komary – domowe sposoby

Aby przygotować spray na komary, zmieszajmy 50 kropli olejku ze 100 ml oleju słonecznikowego lub z pestek winogron. Taka mieszanka powinna je skutecznie odstraszyć.

Podobne właściwości wykazuje olejek pozyskiwany z liści eukaliptusa. A przy okazji rozluźnia i koi zmysły. Jeśli jesteśmy przeziębieni, wspomoże nasz powrót do zdrowia. Warto wspomnieć o jeszcze jednej właściwości. Jeśli rozpylimy eukaliptus w powietrzu, zdezynfekuje je i oczyści z zarazków. Oprócz komarów skutecznie odstrasza także inne owady.

Olejek goździkowy czy paczulowy to kolejne przykłady olejków eterycznych, które mogą nam pomóc w walce z uciążliwymi owadami. Pierwszy z nich stosowany jest szeroko w medycynie, na przykład w dentystyce przy produkcji past do zębów, leków i płynów do płukania. Drugi wspiera walkę z depresją i jest afrodyzjakiem.

Jeśli siedzimy na zewnątrz późnym wieczorem, wykorzystajmy olejek cedrowy, który odstrasza również ćmy. A jeśli nie lubimy pająków, z pomocą przyjdzie nam lawenda.

Generalnie warto zachować ostrożność i umiar w dozowaniu olejków, których mieszaniny będą miały kontakt z naszym ciałem. Szczególnie, jeśli stosujemy je pierwszy raz konsultacja z ekspertem może być bardzo pomocna. Trzeba też pamiętać, że olejki eteryczne to naprawdę mocno skoncentrowane naturalne wyciągi. Nie można ich stosować na co dzień, a te odstraszające tylko w okresie narażenia na kontakt z insektami. Nieostrożność lub nadużywanie ekstraktów może prowadzić nawet do alergii.

O czym warto pamiętać i jak bezpiecznie używać związków eterycznych? Najważniejsze są oczywiście jakość i naturalny skład produktu. Zawsze starajmy się kupować je z zaufanych źródeł i na pewno nie kierujmy się ceną. W Internecie można trafić na mnóstwo podróbek, dlatego naprawę trzeba uważać. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. W przypadku olejków określenie „naturalny” nie znaczy jednak w pełni bezpieczny. Nie należy nakładać ich nierozcieńczonych bezpośrednio na skórę. Ma to szczególne znaczenie, jeśli są z nami dzieci. Trzymajmy olejki w miejscu bezpiecznym i trudno dostępnym, żeby uniknąć nieprzyjemnych wypadków.

Sposób na komary i na inne owady – na co zwrócić uwagę

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Jeśli chcemy używać olejków w ciągu dnia, zrezygnujmy z odmian cytrusowych. Te zapachy źle reagują na promienie słoneczne. Mogą działać fotouczulająco i zamiast nam pomóc, jeszcze zaszkodzą.

Żeby mieć pewność, że komary nas nie dopadną, stosujmy mieszanki zapachów. Będzie to przyjemniejsze rozwiązanie i bardziej efektywne, bowiem niektóre odmiany owadów są odporne na część olejków. Wykorzystanie mieszanek sprawi, że nasz system ochronny przeciwko insektom będzie działał lepiej.

A jeśli mimo starań zostaniemy ugryzieni, bez obaw. Tutaj także przydadzą się olejki. Goździkowy, eukaliptusowy czy lawendowy znakomicie łagodzą uczucie swędzenia i pomogą nam na powrót w pełni cieszyć się świeżym powietrzem.

Zapraszamy na naszego Facebooka!

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018

Polecane

pixel