meta name="google-site-verification" content="KVh1DLwhAPUoXi1-lzHsLPKqq1ekJhvZ1jPwJcxP4Gw" /

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Aromaterapia dawniej i dziś

2018-09-23
Aromaterapia dawniej i dziś

Aromaterapia przeżywa swój rozkwit. Znana jest od początku dziejów, lecz teraz tak naprawdę można w pełni docenić ukryty w niej potencjał. W świecie, w którym wszystko jest sztuczne – można wykorzystać coś naturalnego. Tym są substancje czynne zawarte w roślinach, z jakich uzyskuje się olejki eteryczne. Warto wiedzieć, na czym kiedyś bazowała ta dziedzina, a na czym bazuje w tej chwili.

Dziedzina znana od tysięcy lat

Tak naprawdę, już ludzie pierwotni używali dymu z palonego drzewa, aby wprowadzić się w stan euforii, bądź uśpienia – w zależności od tego, co było wymagane. Aromatyczne dymy były używane w celu wypędzania złych duchów. W Starożytności i w Średniowieczu także korzystano z dobrodziejstw zapachów, wierząc w ich magiczną moc. W Chinach od zarania dziejów także stosowano techniki aromaterapeutyczne, łącząc je z ziołolecznictwem. Wówczas ciało człowieka traktowano jako jedność. To nie zmieniło się do dzisiaj i nadal chętnie wykorzystuje się wszystko, co ma do zaoferowania aromaterapia.

Współcześnie, aromaterapia została doceniona w czasie I i II Wojny Światowej. Wówczas odkryto, że olejek lawendowy pomaga w rekonwalescencji, przy gojeniu się ran żołnierzy. To też zapoczątkowało badania nad poszczególnymi olejkami eterycznymi. Później, dalsze badania wskazywały, że aromaterapia faktycznie jest dziedziną, której dobrze będzie przyjrzeć się z bliska. Wraz z popularyzacją aromaterapii rozwinęły się metody jej stosowania. Teraz można stosować ją poprzez wdychanie poszczególnych olejków, w trakcie kąpieli lub skorzystać z masażu aromaterapeutycznego. Każdy może indywidualnie dobrać technikę, w zależności od posiadanych potrzeb. Pojawia ją się nowe, praktyczne akcesoria wspomagające działanie aromaterapii. Pojawia się też coraz więcej informacji na jej temat.

Dlaczego aromaterapia?

Zadając sobie pytanie: dlaczego aromaterapia? – wystarczy sięgnąć do jej historii i przekonać się, że zawsze korzystano z tego, co mają do zaoferowania substancje zawarte w roślinach. Należy docenić ludzki węch i przekonać się, jak wiele może on dostarczyć wrażeń do mózgu, dzięki jakim stymulowany będzie ludzki organizm. Aktualnie, w świecie w którym wszystko jest „fast” należy docenić to, że korzystając z aromaterapii można będzie na chwilę się zatrzymać, spokojnie zrelaksować. Nie wychodząc z domu, skorzystać z tego, jak wiele oferują poszczególne zapachy.

Dla wielu osób aromaterapia staje się przede wszystkim doskonałą metodą relaksacji, oderwaniem się od codzienności. Warto w takim razie przemyśleć, czy metoda ta nie okaże się również korzystna dla nas. W przeszłości ludzie byli oczarowani zapachami roślin, przypisując im magiczne działanie. Dzisiejsze badania naukowe dowodzą, że faktycznie olejki eteryczne pochodzące z roślin mają sporo zastosowań. Ludzie z chęcią korzystają z alternatywnych metod wspomagających leczenie, zwłaszcza, że w żaden sposób nie jest to dla nich kosztowne. Wystarczy dowiedzieć się, jakie olejki kupić i w jaki sposób je stosować. Aktualnie, szybko poznamy tajniki aromaterapii.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel