Cellulitis nie równa się cellulit. Co to jest i jak sobie radzić?

2018-07-16
Cellulitis nie równa się cellulit. Co to jest i jak sobie radzić?

Cellulit czy Cellulitis? Mimo że, nazwa brzmi podobnie, to nie jest to samo. Cellulit to pomarańczowa skórka, czyli zdeformowana tkanka tłuszczowa. Cellulitis zaś, to zapalenie tkanki łącznej – choroba bakteryjna. Nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych chorób takich jak zapalnie opon mózgowych czy sepsy. Jak więc rozpoznać cellulitis i jak sobie z tym poradzić?

Czym konkretnie jest Cellulitis?

Cellulitis to inaczej zapalnie tkanki łącznej, czyli ostry, rozprzestrzeniający się stan zapalny skóry oraz tkanki podskórnej. U dorosłych najczęściej rozwija się w okolicach twarzy, ramion i nóg, u dzieci zaś w okolicach twarzy i odbytu. Cellulitis to nie jest to samo co cellulit, czyli nic innego jak tak zwana pomarańczowa skóra, która tak naprawdę jest zdeformowaną tkanką tłuszczową. Mimo że Cellulit i Cellulitis brzmią podobnie, na tym kończą się ich podobieństwa.

Przyczyny powstawiania Cellulitisu

Główną przyczyną powstawania Cellulitisu jest zakażenie bakteriami, zazwyczaj odpowiadają za powstałe zapalenie gronkowce. Na ogół do zakażenia dochodzi poprzez uszkodzenie mechaniczne naskórka, na przykład przekłucie uszu, po wykonaniu tatuażu lub po operacji, dochodzi również przy poparzeniach i ukąszeniach owadów.

Mogą zarazić nas również nasze pupile podczas zabawy, aby doszło do zakażenia, zwierze musiałoby być nosicielem bakterii Pasteurella multocida.

Jednak nie trzeba mieć uszkodzonego naskórka, zarazić się bez żadnych uszkodzeń osoby cierpiące na łuszczyce, egzemę oraz grzybice skóry. Jednak to nie wszystko szczególnie narażone są osoby chore na cukrzycę, osoby cierpiące na zaburzenia krążenia w kończynach dolnych i osoby zakażone wirusem HIV.

Jakie występują objawy przy Cellulitisie?

Objawy, które występują w obrębie zakażonego miejsca to zazwyczaj ból, obrzęk, pęcherze, wybroczyny oraz zaczerwienienie, ale to nie wszystko. Może pojawić się czerwona linia, która ciągnie się od zakażonego miejsca aż po najbliższe węzły chłonne. Jeżeli do tego dojdzie, pojawią się objawy typowe dla stanu zapalnego w organizmie, czyli stan podgorączkowy lub gorączka, dreszcze, bóle głowy czy nudności.

Diagnoza i leczenie

Udając się do lekarza z podejrzeniem Cillilitusa, zostanie nam zlecone badanie fizykalne, czyli lekarz obejrzy chorą część skóry oraz zostanie nam pobrana krew do zbadania. Zazwyczaj, również są wykonywane badania mikrobiologiczne z wymazów pobranych z chorych obszarów skóry, aby określić jakie bakterie za infekcję odpowiadają i jakie antybiotyki przepisać. Przy takich zapaleniach jest stosowana antybiotykoterapia. Należy ją stosować do momentu, aż wszystkie silne objawy zapalenia nie znikną. Jeżeli doskwiera nam ból, należy zażywać środki przeciwbólowe na przykład paracetamol.

W przypadku gdy choroba zaatakuje naszą kończynę, powinniśmy zadbać o jej odpowiednie ułożenie, czyli kończyna powinna zostać uniesiona, aby ułatwić dopływ krwi. W tych zaawansowanych przypadkach musimy się liczyć z pobytem w szpitalu, a antybiotyki będą wówczas podawane dożylnie.

Jak zapobiegać

Skoro wiemy, jak takie zapalenie może być niebezpieczne dla nas to jak się przed tym ustrzec? Najważniejszym jest odpowiednie dbanie o skórę. W przypadku jakichkolwiek zadrapań czy ran powinniśmy opatrywać je i przemywać wodą utlenioną, aby zapobiec zakażeniu, jeżeli mamy rany otwarte to używać opatrunków jałowych. Warto też pamiętać, że Cellulitis jest chorobą zakaźną, choć rzadko się zdarza, aby jeden człowiek zaraził drugiego.

Skoro spora część osób myli Cellulitis z Cellulitem to jak zapobiegać i jak radzić sobie z naszą pomarańczową skórką? Aby zapobiegać powstawaniu cellulitu, powinniśmy uprawiać sporty najczęściej jak to tylko możliwe. Skutecznym sposobem zapobieganiu cellulitowi są również masaże w zagrożonych obszarach. Do balsamów możemy dodawać również olejek eteryczny z pomarańczy, który skutecznie zwłaszcza pomarańczową skórkę. Ważnym elementem jest również odpowiednie nawadnianie organizmu oraz unikanie zbyt obcisłych ubrań, które utrudniają krążenie.

Znajdź nas na Facebooku!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel