Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Indyjska ayurveda dla zdrowia i urody postępowego człowieka

2019-04-03
Indyjska ayurveda dla zdrowia i urody postępowego człowieka

Witajcie w kraju, gdzie pierwiastek duchowy przeplata się ze zmysłowym, słodycz z pikanterią, a kobiety cały czas walczą o swoje prawa, choć niemal każdy mieszkaniec czci którąś z bogiń. Pora na podróż do miejsca równie tajemniczego, co fascynującego, o wielowiekowej, przestrzeganej do dziś tradycji. Przed Wami Indie i pielęgnacja urody według Ayurvedy.

Zakazane ayurvedyjskie praktyki

Ayurveda to najstarsza znana praktyka medyczna na świecie. Jej geneza miała miejsce 5000 lat temu i była darem hinduskich bogów dla riszich (świętych indyjskich mężów-ascetów. Można spotkać ich w tym kraju współcześnie). Za inicjatora Ayurvedy uważa się Brahmę, stworzyciela świata. Teksty ayurvedyjskie podzielone są na dwie części. Założenia w nich zawarte okazały się tak innowacyjne, że stanowiły inspirację dla starożytnych Chin i wczesnośredniowiecznej Grecji. Kryzys popularności nastał wraz z tureckimi oraz afgańskimi inwazjami na Indie, ponieważ najeźdźcy zanegowali wtedy wszystko, co niemuzułmańskie (a więc również filozofię buddyjską) i zniszczyli wiele cennych dzieł hinduskiej kultury. Także i pod późniejszym panowaniem brytyjskim, praktyki Ayurvedy były zakazywane i stosowano je tylko po kryjomu. Sytuacja uległa zmianie dopiero po odzyskaniu przez Indie niepodległości – w 1947 roku.

Czym są Dosha i jaki mają wpływ na urodę, zdrowie oraz osobowość?

Aby lepiej przyjrzeć się założeniom Ayurvedy i poznać ich wpływ na urodę, wyjaśnijmy na początku, co to słowo właściwie oznacza. Jest ono połączeniem dwóch, wywodzących się z sanskrytu pojęć: Ayur (życie) oraz Veda (wiedza). W Ayurvedzie nie ma czegoś takiego, jak standardowe podejście – każdemu dedykuje się odmienne remedium, w zależności od specyficznej Doshy, czyli energii biologicznej. Istnieją trzy typy Doshas: Kapha (woda i ziemia), Pitta (ogień i ziemia) oraz Vata (powietrze i przestrzeń).

  • Kapha

Osoba o cechach Kapha ma chłodną, oleistą, gładką skórę, bladą cerę i mocne, ciemne włosy ze skłonnością do przetłuszczania się. Dzięki wysokiemu natłuszczeniu skóry, ludziom prezentującym taki rodzaj energii, wolniej tworzą się zmarszczki, ale i przejawiają skłonności do dermatologicznych chorób, np. do egzemy. Charakterystyczny jest u nich biały nalot na języku, zaparcia, często zachodzą wahania wagi. Bywają spowolnieni/apatyczni, kiepsko radzą sobie ze stresem i towarzyszy im wrażenie ciężkości. A teraz kilka osobowościowych zalet: osoby Kapha są lojalne, serdeczne, potrafią zapewnić rodzinie życiową stabilizację, do której dążą za wszelką cenę. Kapha należą do skupionych, wnikliwych oraz cierpliwych słuchaczy.

  • Pitta

Pitta natomiast może poszczycić się różaną, ciepłą w dotyku, miękką i wrażliwą skórą oraz jasnymi bądź rudymi włosami. Boryka się z nadmiernym rumienieniem się, wysypkami, trądzikiem, opryszczką, stanami zapalnymi stawów, czy z nudnościami. Ma tendencje do powstawania piegów i pieprzyków. Osobom o predyspozycjach Pitta niejednokrotnie trudno opanować gniew, wykazują skłonność do przesadnej krytyki i osądzania, brakuje im także cierpliwości. Pitta posiada dużo zalet: na pierwszym miejscu plasuje się wysoka inteligencja, która – w połączeniu z wrodzonym entuzjazmem – czyni z niej doskonałego lidera. Kiedy zaś wyznacza się Pittcie jakieś zadanie, można być pewnym, że sumiennie zrealizuje powierzoną misję.

  • Vata

Ostatnią z energii wymienionych w Ayurvedzie jest Vata – o jasnej, suchej i chłodnej skórze. Podobnie, jak w przypadku Kapha, u osób Vata rośnie ryzyko pojawienia się egzemy, ale też grzybicy. Ze względu na wysuszenie skóry, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia zmarszczek, nawet w relatywnie młodym wieku. Ktoś przejawiający spektrum Vata cierpi na nerwowość, zdarzają się u niego ataki paniki, skurcze, posiada raczej niską tolerancję na wysokie oraz niskie temperatury. Zalety: osoba Vata zazwyczaj niewiele waży, wyróżnia się imponującą kreatywnością, wyobraźnią i komunikatywnością. Z właściwą sobie gracją, sprawnie aklimatyzuje się w nowych miejscach i sytuacjach. Szybko mówi i chodzi – wszędzie jej pełno.

W Internecie znajduje się wiele mniej lub bardziej szczegółowych testów, pomagających ustalić, którym rodzajem Dosha jesteśmy. Dla pewności warto rozwiązać przynajmniej kilka z nich i porównać rezultaty, by wyciągnąć z nich adekwatne, urodowe wnioski.

Kapha: porady zdrowotno-pielęgnacyjne

  • Zdrowie i dieta

Ayurveda to system medyczny, tak więc zajmuje się wszechstronnym leczeniem zdrowotnych nieprawidłowości.Przyjrzyjmy się bliżej paru dobrym praktykom, zaczynając od osób typu Kapha: powinny przełamać niechęć do aktywności fizycznej, bo to właśnie niedostateczna ilość ruchu stanowi część ich problemów. Kolejnym rekomendowanym krokiem jest przebywanie na świeżym powietrzu i medytacja. Przedstawicielom Kapha doradza się pohamowanie łakomstwa oraz przerzucenie się na lżejsze, pikantne potrawy (jako, że przyprawy regulują metabolizm). Jeśli jesteś Kapha, koniecznie włącz do swojej diety soczewicę, warzywa liściaste, pomidory, ziemniaki. Co do ziół i innych przypraw, nie ma żadnych ograniczeń: wszystkie bowiem pozytywnie wpływają na trawienie. Dobre są również orzechy, czy produkty zbożowe. Miła wiadomość dla wielbicieli owoców morza: także i one świetnie wspierają zdrowie.

  • Pielęgnacja skóry

A co ze skórą? I tu znajdziemy garść cennych porad. Cera Kapha musi być systematycznie, delikatnie złuszczana. Przydatna do tego zabiegu jest mąka z ciecierzycy, wymieszana z wodą. Otrzymaną miksturę aplikujemy na twarz, pozostawiając na trzydzieści minut, po czym zmywamy. Kobiety z zasady nie powinny kłaść się spać w makijażu, lecz w sytuacji Kapha jest to tym bardziej zabronione, ponieważ kosmetyki dodatkowo zatykają i tak już zablokowane pory skóry. Najskuteczniej na cerę osób Kapha działają kremy z dużą ilością wartości odżywczych, cytrusów (pomarańczy bądź cytryn) oraz ziół – zwłaszcza takich, jak rozmaryn i krwawnik. Dobre byłoby również poddawanie skóry typu Kapha masażom na bazie aloesu oraz relaksacyjnym kąpielom. Ayurveda doradza, aby osoby Kapha Dosha używały olejków z pestek winogron, obfitych w antyoksydanty i substancje odżywcze.

Pitta: wskazówki dla zdrowia i urody

  • Zdrowie i dieta

Ponieważ Pitta łączy się z żywiołem ognia, podczas uprawiania sportu powinna unikać… przegrzania. Jeżeli np. osoba o właściwościach Pitta lubi biegać, niech robi to raczej rankiem lub wieczorem, gdy temperatury są niższe. Analogicznie, odradza jej się opalanie. Warto, by w jadłospisie zawarła ryby, kurczaka/indyka, warzywa korzenne, limonkę oraz kolendrę. Na pewno zasmakują Pittcie również pikle i jogurty, papryczka chili, imbir, czy szparagi. W charakterze obiadowego komponentu zdecydowanie poleca się ryż.

  • Pielęgnacja skóry

Na skórę typu Pitta najlepiej wpływają kosmetyki zawierające w sobie różę, w szczególności olejki różane – róża zatrzyma nadmierne czerwienienie się oraz zapobiegnie utracie wody z organizmu –  procesowi wysuszającemu skórę. Wskazane są również olejki lawendowe, ponieważ i one wykazują silne właściwości łagodzące. Dla odżywienia można wybrać olejki jojoba, a dla porannej pielęgnacji zbawienne jest aplikowanie na twarz miodu Manuka i zmycie go po kilku minutach delikatnym ręcznikiem. W razie wystąpienia stanu zapalnego u Pitta Dosha, warto zaprzyjaźnić się z kompresami rumiankowymi albo z maseczką z ogórków, która szybko przyniesie oczekiwaną ulgę.

Vata: zdrowotno-urodowa ścieżka

  • Zdrowie i dieta

Przedstawicielom Vata Dosha rekomenduje się praktykowanie spokojnej, rozciągającej jogi, spacery oraz pływanie – raczej rekreacyjne niż wyczynowe – około pięć razy w tygodniu. W pracy, sporcie i ogólnie w życiu, Vata musi zachować stałość. Do najskuteczniejszych metod relaksu należy odprężający masaż np. olejkiem sezamowym i słuchanie łagodnej, wyciszającej muzyki. W zakresie kulinariów, osoba prezentująca Vatę powinna skoncentrować się na produktach nabiałowych (jeśli ulubionym napojem jest dla niej szklanka mleka, warto aby wzbogacała je imbirem/kardamonem). Korzystna jest też, coraz bardziej ostatnio propagowana i możliwa do nabycia w polskich sklepach, quinoa. Najlepiej, by Vata Dosha spożywała warzywa ugotowane, ponieważ są w tej formie znacznie łatwiejsze do strawienia.

  • Pielęgnacja skóry

Skóra typu Vata potrzebuje najwięcej ochrony spośród wszystkich typów Dosha, przez wzgląd na jej delikatną naturę. Nawet używanie tak nieinwazyjnego kosmetyku, jak woda różana potrafi niestety podrażnić subtelną cerę. Dobrym rozwiązaniem będzie np. wybór olejków z pelargonii/granatu, które dobrze nawilżą skłonną do przesuszeń Vatę. Granat ma ten atut, że posiada bardzo dużo witamin oraz antyoksydantów. Warto sięgnąć po żele myjące i kremy na bazie awokado, które nie dość, że odżywi, to jeszcze długotrwale natłuści skórę.

Ayurveda to harmonia zdrowia z naturą

Ayurveda, podobnie do innych dalekowschodnich praktyk medycznych, współpracuje z naturą. Ma na celu zharmonizowanie ludzkiego zdrowia z otaczającym środowiskiem oraz pozwala odkryć drzemiące w przyrodzie źródło życiodajnej mocy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że w zwyczajnych składnikach, które mamy w swojej lodówce, odnajdziemy upragniony ratunek na trapiące nas zdrowotno-urodowe dolegliwości. Ayurveda poddaje starannej analizie indywidualne predyspozycje człowieka, dzięki czemu etapy leczenia znacznie przyśpieszają oraz dają wyjątkowo zadowalające efekty.

Sprawdź nasze kosmetyki

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixel