meta name="google-site-verification" content="KVh1DLwhAPUoXi1-lzHsLPKqq1ekJhvZ1jPwJcxP4Gw" /

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dbać o włosy - praktyczny poradnik

2019-03-20
Jak dbać o włosy - praktyczny poradnik

Wiele z nas zastanawia się jak dbać o włosy, ale nie do końca wiemy po co. Oczywiście, zawsze myślą przewodnią jest – „chcę, aby moje włosy wyglądały ładnie”  i to jest jak najbardziej dobry powód. Krótkoterminowo chcemy aby one wyglądały ładnie i estetycznie, ale długoterminowo powinniśmy dbać nie o aspekt wizualny, który będzie tylko pochodną, a o ich zdrowie. Włosy są naturalną ochroną dla naszej głowy, elementem ozdobnym i często…. naszą obsesją lub kompleksem.

W niniejszym poradniku chcielibyśmy zawrzeć jak najwięcej ciekawostek i prostych technik, o których być może nie miałeś pojęci drogi czytelniku. Poznaj 10 punktów, które pomogą Ci zrozumieć jak dbać o włosy. Zatem jesteś gotowy na start?

Jak dbać o włosy, 10 prostych punktów, które możesz wprowadzić jeszcze dzisiaj!

1. Myj włosy często ale pamiętaj o kilku zasadach

Pewnie w Internecie natrafiłaś na wiele poradników, które mają sprzeczne ze sobą informacje. Nie myj często, myj często, albo myj okazjonalnie. Na wszystko powinno się odpowiedzieć „To zależy”. A od czego? Wyobraź sobie, że jesteś osobą, której bardzo szybko przetłuszczają się włosy i czytasz poradnik, który nakazuje Ci myć włosy jak najrzadziej. I oczywiście ten poradnik nie kłamie, ponieważ dbanie o włosy to nie wypłukiwanie ich z ich naturalnych olejów. Co to znaczy? To znaczy dla Ciebie mniej więcej tyle, że musisz przygotować się do mycia czyli po pierwsze wyeliminować wszystkie chemiczne środki czyszczące włosy, porzucić szampony oparte na chemicznych substancjach a przerzucić się na naturalne lub ziołowe szampony i myć „oszczędnie”. Co znaczy myć „oszczędnie”? Dawać im odpoczynek od mycia w dni, w których nie musisz być miss świata. Najlepiej planuj takie dni, w których np. nie ruszasz się z domu i wiesz, że gorszy estetycznie wygląd Twoich włosów nie przeszkodzi Ci w niczym, a Twoim włosom da ulgę i odpoczynek. Wiem, że na początku może być to niekomfortowe, możesz po prostu czuć się brudna, ale to ważny aspekt. Pamiętaj aby eliminować szampony zawierające siarczany i parobeny one są najgorsze!

2. Uważaj na produkty do pielęgnacji włosów, które zawierają dużo białka

Najprościej rzecz ujmując. Duża liczba biała powoduje, że włosy stają się kruche i łamliwe, a przecież czytając ten poradnik, próbujesz właśnie zapobiegać takim sytuacjom prawda? Używaj odżywek, które są zdywersyfikowane pod kątem składników, ale jednocześnie nie posiadają w sobie substancji szkodliwych

3. Raz w miesiącu spłucz włosy octem jabłkowym

Brzmi jak jakaś szamańska metoda prawda? Owszem ale to skuteczne. W ten sposób włosy stają się bardziej błyszczące i czyste. Wyglądają mega świeżo. Dodatkowo ocet jabłkowy jest prawdziwym zabójcom dla łupieżu. Czyli dwie pieczenie na jednym ogniu. Dbanie o włosy i dbanie o zdrowie naszych włosów.  Pamiętaj, aby po tym zabiegu umyć włosy, ponieważ ocet jest dość intensywny w swoim zapachu.

4. Jak dbać o włosy, a odpowiednie nawilżanie

Dbanie o włosy to także ich nawilżanie. Możesz to robić za sprawą specjalnych olejków np. migdałowego, rycynowego, oliwkowego, kokosowego czy lawendowego. Nawilżania najlepiej dokonywać mieszając oleje i stosując 2-3 razy w tygodniu. Nie musisz tego robić codziennie.

5. Suszenie włosów – jak tego dokonać

Przed „operacją” suszenia włosów, powinieneś rozczesać grzebieniem splątane włosy. Dlaczego? Mokre włosy stają się dużo bardziej delikatnie, co oznacza, że po prostu dużo łatwiej pękają. Pamiętaj nie wykonuj rozczesywania na siłę. Wiele kobiet chce jak najszybciej rozczesać włosy, więc robi to agresywnie i po całej długości włosa, co jest drogą do tego, aby je połamać. Poza tym z pewnością wiesz, że częste suszenie jest szkodliwe? Im więcej włosów wyschnie w sposób naturalny, tym lepiej dla nich. Chcesz protip? Zamień suszarkę na ręcznik ale z mikrofirby i po wytarciu pochodź w nim po domu, aby uzyskać lepsze wysuszenie włosów przed snem, bez konieczności suszenia suszarką.

6. Nie kładź się spać w mokrych włosach

Pomijając fakt, że to nie jest najwygodniejsze i najbardziej komfortowe, to na pewno wiesz już, że włosy mokre są bardziej łamliwe, czyli są one bardziej narażone na pękanie podczas nieustannego nocnego przekręcania się.

7. Nie farbuj chemicznie, a naturalnie

Zamień farby chemiczne, których używasz do farbowania np. na ziołową hennę. Zobaczysz jak dużo możesz dać swoim włosom, bez rezygnowania z farbowania. Brzmi jak spoko układ? Zapamiętaj tę regułę. Z dłuższej perspektywy czasu Twoje włosy podziękują Ci za taką zmianę!

 

8. Dieta dla włosów

Wiele z nas zapomina, że włosy to nie tylko ich mycie, nawilżanie czy nakładanie odżywki. Nasze włosy potrzebują budulca, witamin i składników odżywczych. Dlatego też są produkty, które uznawane są za wskazane, jeżeli poważnie myślimy o włosach. Na pewno należą do nich: szpinak, awokado, orzechy, papryka żółta, tłuste ryby takie jak makrela czy śledź a także rośliny strączkowe, ze szczególnym uwzględnieniem fasoli. Pamiętaj proszę, że tym jak się odżywiasz możesz wykonać lepszą pracę niż używając zamienników i odżywek. Oczywiście nie ma nic złego w produktach, które wspomagają, ale niech one faktycznie wspomagają dbanie o włosy, a nie zastępują nam dietę, z myślą, że jesteśmy wstanie je tak uratować.

9. Podcinanie tylko ostrymi nożyczkami

Wiem, że tępe nożyczki są rzadkością w zakładach fryzjerskich, ale może jeżeli podcinasz włosy „na własną rękę” nie zdajesz sobie sprawy, jak ważne jest stosowanie bardzo ostrych nożyczek. Zapobiegają one opcji rozdwajania i strzępienia włosów. To bardzo ważny element, który zwłaszcza w domowych warunkach może być zaniechany.

10. Nie używaj recepturek do związywania włosów

Przyznaj się, że zdarzyło Ci się w pośpiechu lub z braku gumki związać recepturką swoje włosy. Działa to bardzo masakrycznie dla włosów. Niszczysz je i w dodatku jest to niewygodne. Używaj tylko sprawdzonych, miękkich gumek do włosów, a zobaczysz znaczną różnicę nie tylko w komforcie.

Mam nadzieję, że ten poradnik “jak dbać o włosy” nieco ułatwi Ci pielęgnację o swoje włosy. Wierzę, że dzięki niemu, przynajmniej te najłatwiejsze porady będziesz wstanie wcielać od ręki, a na pewno też zwrócisz uwagę na swoją dietę i dobór tego czym się odżywiasz. Podziel się swoimi metodami na dbanie o włosy w komentarzu, może pomożesz komuś.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel