meta name="google-site-verification" content="KVh1DLwhAPUoXi1-lzHsLPKqq1ekJhvZ1jPwJcxP4Gw" /

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jeśli nie kawa, to co?

2018-05-22
Jeśli nie kawa, to co?

Kawa to dla wielu ludzi napój bogów. Kofeina sprawia, że myśli stają się bardziej klarowne, jaśniejsze i pozytywne. Kawa pita w nadmiarze może jednak poważnie nadwyrężyć zdrowie, spowodować rozdrażnienie, czy bezsenność. Warto więc poszukać opcji, które stanowią zdrowe jej zastępstwo.

Zamienniki kawy -Yerba Mate

Przekonująca wydaje się  Yerba mate. Yerba mate, dzięki składnikom podobnym do kofeiny, również skutecznie pobudza organizm, ale nie uzależnia. Pochodzi z Ameryki Południowej i odkryto ją w XIX wieku, ale znacznie wcześniej z dobrodziejstw tego zioła korzystali Indianie. Dlaczego po nie sięgali? Z podobnych powodów, dla których pije się kawę: pobudza umysł, a dodatkowo niweluje uczucie głodu. Wspomnieć trzeba, że ostrokrzew paragwajski (fachowa nazwa Yerba mate) posiada dużo witamin i minerałów, a więc także odżywia organizm.

Zamienniki kawy – Gingko Biloba

Jeśli nie odpowiada nam smak Yerba mate, sięgnijmy po napar z liści innej rośliny – Gingko Biloba, czyli w polskiej wersji, Miłorzębu dwuklapowego, zwanego też japońskim, choć gatunek ten występuje głównie w Chinach. Jest doskonale znany i powszechnie używany w chińskiej medycynie do dziś. Gingko Biloba sprawia, że krew krąży szybciej, poprawia pracę mózgu i sprzyja skupieniu. Ponadto, zmniejsza ryzyko demencji i Alzheimera.

Dla miłośników słodyczy

Ku niewątpliwej uciesze miłośników słodyczy, nie można nie napisać o czekoladzie jako o godnym zastępcy kawy. Nie każdy rodzaj czekolady jednak pobudza i jest korzystny dla zdrowia, a jedynie czekolada gorzka. Podwyższa ona ciśnienie krwi, zwiększa koncentrację i poprawia humor. Co ciekawe, korzystnie wpływa na nasz układ odpornościowy i chroni przed bakteriami, zawsze więc możemy argumentować naszą słabość do słodkości dbałością o zdrowie ;).

Zimna woda, zdrowia doda

Skutecznie motywuje do życia także lodowata woda pod postacią pryszniców. Tylko prawdziwym śmiałkom starcza odwagi, aby zafundować sobie taką poranną kąpiel, ale zwolennicy tej metody twierdzą, że dzień rozpoczęty od potraktowania ciała zimnymi biczami wodnymi, staje się lepszy.

Zamienniki kawy – Nie zapomnij o aktywności!

Bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ma aktywność fizyczna. Entuzjaści sportu po treningu czują się zdrowo pobudzeni i szczęśliwi, bo mózg pod wpływem wysiłku wytwarza endorfiny. Usprawnianie się jest korzystne także dla zdrowia emocjonalnego. Pamiętajcie – najtrudniejszy pierwszy krok!

Znacie takie angielskie powiedzenie: „one apple a day keeps a doctor away”, czyli „jedno jabłko dziennie trzyma nas z dala od lekarza”?  Jest prawdziwe, ponieważ jabłka pobudzają organizm, przyśpieszają metabolizm, dodatkowo fruktoza zawarta w tym owocu dostarcza potrzebnej energii.

Na pewno trudno zrezygnować z kawy, która w odpowiednich ilościach jest przecież dla nas korzystna. Dobrze jednak, że istnieją substytuty kofeiny, nie tylko nie uzależniające, ale i poprawiające zdrowie. Jak można więc podsumować ten tekst? Pijmy kawę z umiarem, korzystajmy ze zdrowych pobudzaczy, jedzmy dużo jabłek i – przede wszystkim – ruszajmy się!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixel