meta name="google-site-verification" content="KVh1DLwhAPUoXi1-lzHsLPKqq1ekJhvZ1jPwJcxP4Gw" /

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Nasiona chia - szałwia hiszpańska - zastosowanie i przeciwwskazania

2018-07-09
Nasiona chia - szałwia hiszpańska - zastosowanie i przeciwwskazania

Szałwia hiszpańska zwana także „Chia” gatunek rośliny pochodzących z rodziny jasnowatych, znajdującej się w centralnej i południowej części Meksyku oraz Gwatemali. Bardzo ceniona ze względu na swoje nasiona. Dość często pojawiająca się w dietach u sportowców i osób dbających o zdrowy tryb życia. Nasiona Chia – jakie mają właściwości i zastosowania? O tym dowiesz się z niniejszego artykułu.

Właściwości odżywcze

Nasiona Chia zawierając spore ilości wapnia, jak i żelaza oraz cynku, dzięki czemu poprawiają kondycję włosów, skóry,oraz paznokci. Dzięki dużej zawartości wapnia wspomagają układ kostny, wzmacniają je, dzięki czemu stają się mniej podatne na złamania. Ogromną zaletą tych nasion jest ich wpływ na obniżanie cukru we krwi, dlatego są polecane diabetykom. Ziarna te są doskonałym źródłem kwasów działających przeciw zapalnie, dodatkowo ze względu na dużą zawartość błonnika wspomagają przemianę materii, dlatego wykorzystywane są przy dietach. Nasiona są zalecane także w diecie dla wegetarianów oraz weganów, ale nie tylko. Nasiona Chia są zalecane dla kobiet w okresie menopauzy oraz mężczyznom mającym problem z utrzymaniem prawidłowych funkcji prostaty. Nasiona te zawierają lignany, czyli związki fitochemiczne, dzięki którym regulują poziom hormonów płciowych, połączenie błonnika oraz kwasów tłuszczowych pomaga również w obniżeniu złego cholesterolu. Nasiona Chia inaczej szałwia hiszpańska jest doceniana przez sportowców oraz przez osoby intensywnie ćwiczące, gdyż podobnie jak siemię lniane wchłania je, zatrzymując wodę w organizmie, dzięki czemu zapobiega odwodnieniu.

Zastosowanie nasion Chia

Nasiona najczęściej mają zastosowanie w kuchni jako dodatek do musli, owsianki czy jogurtu, ale nie tylko. Możne je spożywać również osobno, stanowi bardzo zdrową przekąskę. Można je wykorzystać przy robieniu koktajli, zup czy też do wypieków chleba. Stosując je w codziennym życiu, pozbędziemy się problemów z zaparciami, wspomoże również naszą walkę z otyłością.
Sportowcy często sięgają po właściwości nasion Chia, które nawilżają nasz organizm od środka oraz zwiększą naszą wydolność. Jeżeli jesteśmy narażeni na ciągły stres, jesteśmy przemęczeni, nasiona Chia wspomogą nas dodając nam energii, a tym samym będziemy mieli lepsze samopoczucie.

Nasiona Chia i ich przeciwwskazania

Nasiona Chia mogą wzmacniać działania niektórych leków, które są odpowiedzialne za obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Nie powinno się ich spożywać, gdy bierzemy leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe. Podczas spożywania zwróćmy uwagę, czy nie występują u nas żadne niepożądane reakcje, jeżeli tak zaprzestańmy ich spożywania.

Polajkuj nasz profil na Facebooku!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel