meta name="google-site-verification" content="KVh1DLwhAPUoXi1-lzHsLPKqq1ekJhvZ1jPwJcxP4Gw" /

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Odpowiedz na pytania i sprawdź, czy dbasz o swoje zdrowie

2019-11-21
Odpowiedz na pytania i sprawdź, czy dbasz o swoje zdrowie

Na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne składa się bardzo wiele czynników. Często trudno zadbać o nie wszystkie, a z części z nich nawet nie zdajemy sobie sprawy. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie pytań, które każdy, kto chce zadbać o swoje samopoczucie i kondycję, powinien sobie zadać. Z racji, że na nasze zdrowie wpływają czynniki różnego rodzaju, podzieliliśmy je na kategorie z czterech kluczowych obszarów, takich jak: dieta, ciało, emocje, praca – są one podstawą naszego życia. W końcu doba każdego z nas trwa 24 godziny, z których aż 1/3 przesypiamy, a 1/3 przepracowujemy. Warto robić to świadomie i dobrze a pozostały czas doby wykorzystać pozytywnie.

Pytania zamieszczone w tekście mają być swego rodzaju drogowskazem i motywacją. Zmuszają one do przemyśleń – pozwalają określić, w jakim miejscu jesteśmy, co robimy dobrze, a co powinniśmy poprawić. Dlatego usiądź wygodnie, w zacisznym, spokojnym miejscu, weź kartkę oraz długopis i odpowiedz szczerze na pytania poniżej.

DIETA

 1. Czy jesz 4-6 posiłków dziennie, w małych porcjach?
 2. Czy codziennie jesz warzywa i owoce?
 3. Czy jesz śniadania? Jak wygląda Twój pierwszy posiłek?
 4. Czy jesz mięso częściej niż trzy razy w tygodniu?
 5. Jak często jesz smażone posiłki? Co najczęściej smażysz?
 6. Czy podstawą Twojej diety są węglowodany złożone? Jaki produkt jesz najczęściej?
 7. Jak często spożywasz słodycze? Kiedy masz na nie ochotę, kiedy po nie sięgasz?
 8. Jak często pijesz alkohol? Czy to rytuał, sposób spędzania czasu ze znajomymi czy ucieczka od smutków albo sposób na rozładowanie stresu?

Odpowiedzi:

W naszym tekście nie znajdziesz gotowego planu dietetycznego. Jednego uniwersalnego przepisu na dietę też nie ma. Każdy z nas ma inny organizm, swoiste nietolerancje, ale i inne zapotrzebowanie – zarówno energetyczne, jak i na poszczególne składniki odżywcze. Te każdy powinien indywidualnie ustalić z dietetykiem. Są jednak pewne podstawy, których warto się trzymać.

Dla naszych organizmów dobrze jest jeśli jemy częściej, ale mniejsze porcje i się nie przejadamy. Ważne jest też, by spożywać głównie warzywa i węglowodany złożone, czyli ciemne pieczywo, kasze i makarony – dzięki czemu w naszej krwi nie będzie wahań poziomu cukru, a my zyskamy z takim posiłkiem energię na dłużej. Nie powinniśmy wychodzić też z domu bez śniadania i zbyt często jeść mięsa. Dobrze jest jeść też częściej posiłki gotowane i pieczone niż smażone. Jednym z największych grzechów dietetycznych są też słodycze i alkohol spożywane w nadmiarze – to puste, niezdrowe kalorie. Jak często je spożywasz? I dlaczego?

CIAŁO

 1. Czy przynajmniej 5 dni w tygodniu śpisz tyle, ile potrzebuje Twój organizm?
 2. Czy codziennie robisz przynajmniej 5 tysięcy kroków?
 3. Jak często ćwiczysz? Czy robisz to przynajmniej trzy razy w tygodniu przez pół godziny?
 4. Czy masz jakieś nałogi? Jakie są Twoje słabości?
 5. Czy raz w roku robisz profilaktycznie badania krwi?
 6. Czy robisz badania okresowe adekwatne do Twojego wieku?
 7. Czy zwracasz uwagę na te narządy, z którymi mieli problem Twoi przodkowie?
 8. Czy nie zapominasz brać leków, które powinnaś przyjmować regularnie

Odpowiedzi:

Dbanie o ciało to podstawa. Największymi grzechami, jakie możemy przeciwko niemu popełnić, jest rezygnowanie ze snu i aktywności fizycznej. Obecne czasy i praca biurowa sprzyjają spędzaniu wielu godzin w pozycji siedzącej i zgrabionej. Większość z nas rusza się też zdecydowanie za rzadko i za mało. Poruszamy się samochodami albo komunikacją miejską, przez co nawet często nie wyrabiamy nawet 5 tysięcy kroków dziennie – o których mówi się, że są podstawą utrzymania dobrej formy organizmu.

Po powrocie z pracy wypoczywamy przed telewizorem, zajadając się przekąskami i oglądając ulubiony serial, zamiast się ruszając. I – co najgorsze – najczęściej odwlekamy wizytę u lekarza, machając ręką na wszelkiego rodzaju badania profilaktyczne. Regularna morfologia, a przede wszystkim badania okresowe adekwatne do wieku i do schorzeń nękających naszych rodziców lub dziadków to absolutna podstawa. Przecież lepiej zapobiegać niż leczyć – a aktywność fizyczna i badania profilaktyczne świetnie się do tego nadają.

EMOCJE

 1. Jak dużo czasu poświęcasz tylko dla siebie? W jaki sposób go spędzasz?
 2. Czy czujesz się dobrze sam/a ze sobą? Dlaczego?
 3. Ilu masz przyjaciół? Na ilu osobach wiesz, że możesz polegać niezależnie od wszystkiego?
 4. Jeśli jesteś w relacji – czy jesteś szczęśliwy/a? Jeśli jesteś sama – czy to Cię uszczęśliwia?
 5. Czy jest coś, czego Ci brak? Co to jest i jak możesz to zdobyć?
 6. Jakie są Twoje wady? Nad czym najbardziej powinieneś/powinnaś popracować?
 7. Co w sobie lubisz? Wymień przynajmniej 3 rzeczy.
 8. Jakie cechy doceniają w Tobie inni? Jakie komplementy na swój temat słyszysz?

Odpowiedź:

Pytania z tej sekcji dotyczą Twoich emocji i uczuć. Zastanów się czy czujesz się dobrze sam/a ze sobą, czy lubisz spędzać czasem czas na osobności. Czy czujesz się wtedy dobrze, a może samotnie? Czy lubisz być sam/a, a może potrzebujesz wiecznie kogoś bliskiego obok? Zastanów się, czy lubisz siebie, swoje towarzystwo. Pomyśl, jakie masz lęki, czego w sobie nie lubisz, nad czym chciał(a)byś popracować. Zanotuj to.

Dopuść do siebie wewnętrznego krytyka, który przemawia przez nas wszystkich najgłośniej. Posłuchaj go i określ swoje wady oraz to, jak możesz im zaradzić, a potem od razu zastanów się, jakie masz zalety. Zapisz je dużymi literami. Co Ty w sobie lubisz, a co doceniają w Tobie inni? Może usłyszałeś/aś ostatnio jakiś komplement? Ta sekcja pozwala spojrzeć w głąb siebie i zmusza do refleksji. Czy jesteś szczęśliwy/a? Czy otaczają Cię ludzie, przy których czujesz się dobrze? Zbyt często bezrefleksyjnie przyjmujemy to, co daje nam życie. A tak nie musi być!

PRACA

 1. Czy robisz zawodowo to, co lubisz?
 2. Czy Twoja praca przynosi Ci satysfakcję? Kiedy ją odczuwasz?
 3. Czy chętnie wstajesz rano i idziesz do pracy?
 4. Czy na co dzień widzisz efekty swojej pracy? Czym one są?
 5. Jak często Twoja praca Cię stresuje?
 6. Jakie masz relacje z szefem? Czy czujesz się doceniany/a
 7. Czy dobrze czujesz się ze swoimi współpracownikami?
 8. Jaki był Twój wymarzony zawód z dzieciństwa?

Odpowiedź:

Praca to kolejne osiem godzin dziennie, zaraz po śnie, które spędzamy w taki, a nie inny sposób. Musimy pracować, żeby się utrzymywać, dlatego warto, żeby praca nie była tylko przykrym obowiązkiem, ale polem, które daje nam rozwój, spełnienie i satysfakcję. Zadając sobie pytania powyżej, warto się dobrze zastanowić, czy naprawdę jesteśmy szczęśliwi w obecnym miejscu pracy, w zawodzie, wśród ludzi, z którymi w tygodniu mamy do czynienia często więcej niż z własną rodziną.

Czy na myśl o poniedziałku robi Ci się słabo? Czy może chętnie wstajesz codziennie z łóżka i zbierasz się do pracy? Czy lubisz swoich współpracowników, szefa, klientów? Tkwienie w niesatysfakcjonującym i nierozwijającym nas miejscu pracy to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniamy. Bojąc się zmian, tak naprawdę szkodzimy samym sobie, nie dając sobie możliwości rozwoju lub – co gorsza – tkwiąc w miejscu, które jest źródłem stresu i przykrości.

Odpowiedziałeś/aś właśnie na 32 pytania dotyczące najważniejszych obszarów Twojego życia, jak zdrowie, relacje czy praca. Jak się czujesz? Czy już wiesz, nad czym chcesz jeszcze popracować? Jak możesz sprawić, żeby Twoje życie było jeszcze lepsze i zdrowsze?

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
pixel