meta name="google-site-verification" content="KVh1DLwhAPUoXi1-lzHsLPKqq1ekJhvZ1jPwJcxP4Gw" /

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Olej arganowy - ciekawostki

2018-10-17
Olej arganowy - ciekawostki

„Marokańskie płynne złoto”, czyli olej arganowy to specyfik, który jest coraz bardziej doceniany w kosmetyce, medycynie. Warto też jednak wiedzieć, że można go też wykorzystać w gastronomii. Natomiast, najczęściej olej arganowy stosowany jest w kosmetyce, uważa się go za specyfik wpływający na skórę odmładzająco. Dodatkowo, docenia się jego właściwości odżywcze dla włosów. Olej arganowy ciekawostki – o czym warto wiedzieć?

Ciekawostki o „płynnym złocie”

Otóż, kiedyś luksusowy olej arganowy pozyskiwano z… kozich odchodów. Z nich zbierano nasiona do dotłoczenia bazy oleju. Ręczne tłoczenie oleju polegało na zmieleniu nasion arganii, aż nie uzyska się oleistej masy. Same ziarna trudno się otwierały, dlatego zbierało się je dopiero wtedy, gdy zostały one wydalone przez kozy. Wtedy też łatwiej dało się jerozłupać, uprażyć na słońcu i zmielić razem z wodą. Aktualnie, wykorzystuje się metodę maszynową. I chroni się dostęp kóz do oleju.

Kolejną ciekawostką jest to, że Argania Spinosa, czyli drzewo arganowe rośnie wyłącznie na terenie Maroka. Obszar występowania to zaledwie 800 hektarów, a sam teren oznaczony jest jako chroniona biosfera UNESCO.

Dobrze będzie orientować się, że olej arganowy jest ciekłą substancją, a olejek arganowy to olejek eteryczny, wykorzystywany w aromaterapii. Często pojęcia te używane są zamiennie, co nie jest właściwe. Olej arganowy można wykorzystać na wiele sposobów. W różnych dziedzinach, a olejek sprawdza się w celach aromaterapeutycznych. Nie ma zaś wątpliwości, że arganowy olej jest jedną z najbardziej cennych substancji na całym świecie.

Wpływ oleju arganowego na strukturę włosów

Olej arganowy w czystej postaci może być stosowany jako maska na włosy zniszczone i pozbawione blasku. Regeneruje on włosy i nawilża je od podstaw. Można też olej arganowy wczesywać we włosy, w niewielkiej ilości. To odżywia strukturę włosa. Olej arganowy jest często składnikiem szamponów. Natomiast, warto stosować go w czystej postaci, ponieważ wtedy wykazuje największe właściwości regenerujące.

Wejdź na naszego Facebooka!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel