Nie każdy wie, że olejek cynamonowy, mało komu znany, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, oraz pomaga zapobiegać cukrzycy i zabija chorobotwórcze bakterie. Pomaga leczyć wiele popularnych dolegliwości. Jeżeli cierpimy na zmniejszone libido, to olejek cynamonowy jest naturalnym afrodyzjakiem.
Olejek cynamonowy – właściwości
Jak już wiemy, olejek cynamonowy zapobiega nowotworowi jelita grubego, co takiego sprawia, że ma takie właściwości? Aldehyd cynamonowy, który znajduje się w olejku, przeciwdziała rakowi poprzez ochronę komórek. Wykazuje również silne działanie kancerogenne. Olejek cynamonowy polecany jest osobom chorującym na cukrzycę, posiada zawarte w cynamonie związki zwiększające aktywność insuliny. Poprawia również metabolizm i redukuję stany zapalne. Cynamon jest naturalnym afrodyzjakiem, który pomaga zwiększyć nasze libido oraz wpływa pobudzająco. Gdy rozprowadzimy jedną kroplę olejku na narządach intymnych działa pobudzająco i wzmaga podniecenie.
Olejek cynamonowy wspomaga pracę naszego mózgu, poprawiając tym samym pamięć i koncentrację, łagodzi wzdęcia i biegunkę oraz tamuje krwawienie i działa antyseptycznie.
Cynamon w kosmetykach
Cynamon ma działanie ujędrniające i wyszczuplające, wspomaga również walkę z cellulitem. Jego właściwości rozgrzewające wykorzystuje się w kosmetykach do pielęgnacji stóp czy kąpielach cynamonowych. Jeżeli chcemy wykonać taką kąpiel dla stóp, możemy zrobić to w domowym zaciszu, najlepiej wykonywać je w okresie jesienno-zimowym gdzie łatwo o przeziębienie. Aby przygotować taką kąpiel, należy wymieszać oliwę z oliwek ze szklanką mleka i wody dodając sproszkowany cynamon. Wszystko wystarczy podgrzać, przelać do miski i przez 10 minut moczyć nogi.
Można również w domowym zaciszu przygotować maseczkę do walki z przebarwieniami i trądzikiem na bazie cynamonu. Cynamon miesza się z miodem i tak oto maseczkę nakładamy na twarz na 30 minut, po tym czasie zmywamy, ciepłą, przegotowaną wodą.
Taką maseczkę należy stosować dwa razy w tygodniu. Zlikwiduje ona ropne wypryski i rozjaśni naszą cerę, nadając jej jednego kolorytu. Zadziała również ściągająco, ujędrniająco. Olejek można dodawać do kąpieli zarówno w stanach przeziębienia, jak i przy zaburzeniach krążenia. Często jest też wykorzystywany przy aromaterapii.
Przeciwwskazania
Musimy pamiętać, że cynamon nie jest dla wszystkich, a dlaczego? W cynamonie zawarty eugenol może zawierać żółć. Żółć towarzyszy procesowi trawienia, więc jeżeli mamy problem z wątrobą lepiej zrezygnować z cynamonu. Może również wywoływać podrażnienia, jest alergenem pokarmowym, więc mogą wystąpić zmiany na skórze.