Zapach w domu - co zrobić, żeby był przyjemny i działał na zdrowie
Zapach w domu w takim samym stopniu jak jego wygląd czy wyposażenie wpływa na komfort mieszkania. Nawet najbardziej stylowe wnętrze może wydać się odpychające, gdy będzie w nim wisiał zaduch czy kuchenne zapachy. Dlatego podstawą piękne pachnącego mieszkania jest częste wietrzenie i zadbanie o wentylację. Tylko świeże powietrze może być bazą dla przyjemnych zapachów w naszych czterech ścianach. Obecnie półki sklepowe pełne są chemicznych środków zapachowych do wnętrz. Jest to opcja najprostsza, ale przed zakupem warto zastanowić się dwa razy. Szczególnie, jeśli w domu przebywają dzieci lub zwierzęta. Zwykłe odświeżacze mogą im zwyczajnie zaszkodzić. Idąc więc za popularnym ostatnio trendem szukania naturalnych sposobów, prezentujemy garść pomysłów na pięknie pachnące, uzdrawiające i czyste mieszkanie.
Przyjazny salon
Jeśli szukamy naturalnego sposobu na wyjątkowy zapach, który dodatkowo będzie miał właściwości prozdrowotne, czas poznać olejki eteryczne. Możemy ich używać o każdej porze dnia, dobierając ten pasujący do naszego nastroju. Olejki dobrej jakości niesyntetyczne i o czystym składzie mogą dodać energii lub wyciszyć w zależności od potrzeby. Dodatkowo dają pewność, że po każdej takiej sesji cały dom będzie świetnie pachniał. Dobrym sposobem jest wykorzystanie lampek wodnych. Do wody wystarczy dodać kilka kropel olejku. Który wybrać? Przyjęło się, że olejek lawendowy wycisza i zmniejsza napięcie cytrusowe pobudzają. Jednak wszystko zależy od naszych preferencji. Tak jak w przypadku perfum, jest to rzecz indywidualna. Dlatego warto eksperymentować, żeby znaleźć swoje ulubione zapachy.
Praktyczne rady? Tuż przed przyjściem gości wkropl do wspomnianego wcześniej kominka odrobinę olejku goździkowego. Sprawi to, że wnętrze wyda się cieplejsze, a goście na pewno będą dobrze wspominać tę wizytę. Bez względu na preferencje zapachowe w domu przyda się też olejek cynamonowy. Spray z woda i kilkoma kroplami tego zapachu działa antybakteryjnie i może pomóc nie tylko w czasie choroby. Podobne właściwości ma też mieszanka olejku eukaliptusowego i mięty pieprzowej.
Świeżość w kuchni
Olejki eteryczne sprawdzą się też w czyszczeniu kuchni, usuwaniu brzydkich zapachów, czy nawet myciu owoców i warzyw. Przy kuchennym zlewie nie może zabraknąć olejku cytrynowego. Zmieszany z tym z drzewa herbacianego pomoże nam zneutralizować brzydki zapach kosza na śmieci. Wystarczy nasączyć mieszanką wacik i położyć na dnie kubła. Wodą z kilkoma kroplami olejku z cytryny możemy myć warzywa i owoce. Ten sam olejek dodany do gotującej się w kuchni wody szybko usunie nawet ciężkie zapachy gotowanych wcześniej potraw. W naszej kuchni w kilka minut znów zagości świeżość.
Jeśli używamy zmywarki, również tutaj przyda się olejek z cytryny. Aby odświeżyć ten sprzęt, skraplamy wnętrze tym olejkiem i włączamy tryb płukania.
Cytrusowe zapachy pomogą też nadać świeży zapach umytej lodówce. Na koniec mycia dodaj do wody kilka kropel olejku z limonki, bergamotki lub grejpfruta.
Warto też wspomnieć o kulinarnym zastosowaniu olejków eterycznych. Można je dodawać zarówno do wypieków, jak i napojów, ciesząc się intensywnymi aromatami. Warto tylko pamiętać o umiarze. Przy okazji pamiętajmy, żeby wybierać te olejki, które posiadają symbol normy CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade) oraz są oznakowanie “For dietary use” (do użytku spożywczego).
Zapach w domu – zmysłowa łazienka
Jeśli mamy wannę, możemy cieszyć się relaksującymi właściwościami długich, pachnących kąpieli. Tu również dobrze sprawdzi się lawenda z dodatkiem soli morskiej. Ale kąpiel, to też idealne miejsce do własnych eksperymentów i tworzenia mieszanek, dzięki którym szybciej zrelaksujemy się po długim dniu czy po prostu poczujemy lepiej. Olejki pomogą nam niezależnie od tego, czy chcemy wziąć szybki, odświeżający prysznic, czy długą, odprężającą kąpiel.
Zapach w domu – przejdźmy do sypialni
Wspominaliśmy już o wyciszających właściwościach lawendy. Właśnie dzięki nim olejek ten pomoże w walce z bezsennością. W skropionej nim pościeli na pewno łatwiej będzie nam zasnąć. Skojarzenie zapachów z relaksacjami i medytacjami również znacząco poprawia ich skuteczność. Jogini chwalili sobie sesje przy zapachu drzewa sandałowego czy kadzidła. Może warto pójść w ich ślady? Dzięki olejkom i odpowiedniemu nastawieniu zamienimy sypialnię w swój azyl, miejsce, w którym będziemy efektywnie odpoczywać.
To także przestrzeń dla dwojga i na tym polu olejki również znajdą zastosowanie. Odpowiednie mieszanki pozwolą nam się zrelaksować i wprawić w przyjemny nastrój na udany wieczór. Nie mieliście okazji pobyć ze sobą w ciągu dnia? Nic straconego.
O przyjemny zapach w całym mieszkaniu możemy dbać także podczas odkurzania. Wystarczy skroplić worek ulubionym olejkiem tuż przed sprzątaniem. Dzięki temu nasz dom będzie czysty i pachnący.
Zapach w domu – krótkie podsumowanie
W tym krótkim tekście pokazaliśmy tylko część zastosowań olejków eterycznych. Jeśli jeszcze nie poznaliście ich właściwości, naprawdę warto wypróbować choć kilka, żeby się przekonać i wprowadzić je na stałe do swojego życia. Współcześnie wiemy już, że aromaterapia nie tylko koi zmysły, ale potrafi też leczyć. Dbając o świeże zapachy w domu możemy przy okazji zatroszczyć się o zdrowie. Odkrywając świat olejków eterycznych szybko przekonamy się, że są one stosowane również w naturalnych kosmetykach, które możemy również wykonać sami. Jest to więc idealna alternatywa dla drogeryjnych produktów, często pełnych chemii. Na wstępie wspomnieliśmy o tym jak ważna jest jakość stosowanych przez nas olejków. Dziś rynek pełen jest syntetycznych środków zapachowych tylko udających produkty do aromaterapii. Dlatego warto zwracać uwagę na skład i pochodzenie kupowanych olejków i mieć pewność, że te, z których korzystamy, rzeczywiście nam pomogą.