Amla - owocowy fenomen w kosmetyce

2019-07-31
Amla - owocowy fenomen w kosmetyce

Każdy, kto choć trochę interesuje się trendami pielęgnacyjnymi z pewnością słyszał o takim zjawisku, jak amla. Amla (zwana agrestem indyjskim) jest obecnie jednym z najpowszechniej stosowanych owoców w kosmetyce. Ma w sobie całą gamę sprzyjających zdrowiu składników – proteiny, witaminy, wapń, czy potas. W tym odcinku urodowego pogotowia przeanalizujemy właściwości amli oraz polecimy Wam naturalne produkty, które ten owoc w sobie posiadają.

Amla uniwersalnym antidotum na problemy z włosami

Roślina ta, znana jest ze zbawiennego oddziaływania na włosy. Przede wszystkim silnie regeneruje, idealnie sprawdzając się w roli odżywki – wzmacnia włosy aż po same końce, zapobiegając ich łamliwości. Nakładając na osłabione kosmyki Olejek Amla do włosów Khadi zyskacie gwarancję szybkiego odbudowania fryzury oraz nadania jej połysku i miękkości. Co jeszcze znajdziecie w uzdrawiającym pakiecie amli? Chociażby likwidację łupieżu. Jego głównym powodem jest nadmierna suchość skóry głowy. Amla, bogata w witaminę C, bezlitośnie rozprawia się z tym kłopotem, jak i ze stanem zapalnym oraz z bakteriami, które łupieżowi towarzyszą. Ponadto, amla łagodzi swędzenie, przypadłość charakterystyczną dla łuszczenia naskórka. Amla także doskonale oczyszcza włosy – sok wyciskany z tego owocu potrafi czynić cuda. Użycie kosmetyku na bazie amli, np. Szamponu wzmacniającego Khadi-Amla stworzy na głowie filtr ochronny, zabezpieczający przed zanieczyszczeniami, dymem papierosowym, bądź przed szkodliwymi skutkami chemicznych preparatów do stylizacji. Warto, aby amlą zainteresowały się osoby mające kłopoty ze zdyscyplinowaniem włosów. Fryzury bywają nieposłuszne ze względu na ich przesuszenie – amla nawilża i jednocześnie prostuje włosy, więc widmo kołtunów przestanie wreszcie nad Wami krążyć.

 

Amla – naturalny rozjaśniacz skóry i oręż w walce z siwieniem

To jeszcze nie wszystko. Cudowna amla kryje w sobie więcej zalet – świetnie odnajduje się w naturalnym przyciemnianiu włosów i jest wprost niezastąpiona w walce z siwizną. Amla w wersji farby tym się wyróżnia na tle innych kosmetyków, że pasuje do każdego rodzaju włosów. W przeciwieństwie do chemicznych produktów farbujących, po których włosy są matowe, naturalne kosmetyki z dodatkiem amli ofiarują fryzurze jedwabisty połysk. Szczególnie polecamy farby na bazie ziół, bez konserwantów i z ekologicznym certyfikatem jakości BDIH – przyjrzyjcie się intensywnej, ale również łagodnej farbie Henna Khadi z Amlą o odcieniu kasztanowo-miedzianego brązu. Co ciekawe, amla jest niezwykle popularna w Indiach, ponieważ rozjaśnia skórę, a w tym kraju taki odcień karnacji ma istotne znaczenie. Hinduski regularnie aplikują sobie wybielające maseczki na bazie soku z amli i różnych komponentów, np. jogurtu. Na naszym kontynencie podobnych praktyk się nie stosuje (współcześnie – w XIX i na początku XX. wieku Polki chętnie wytwarzały w warunkach domowych rozświetlające cerę specyfiki. O tych i innych urodowych metodach dawnych Polek możecie przeczytać w jednym z artykułów na zdrowietolubie.pl).

Domowe przepisy z amlą uzdrawiające kondycję skóry

Szczęśliwie i u nas można kupić sok z amli, mający też inne uzdrawiające właściwości dla skóry. Po pierwsze hamuje starzenie, przez wzgląd na wysoką zawartość witaminy C. Systematyczne picie soku z amli eliminuje zmarszczki czy ciemne punkciki na skórze, zwiastujące nadejście dojrzałego wieku. Po ten owocowy napój powinny sięgnąć również osoby w wieku nastoletnim, bo usuwa on blizny pozostałe po trądziku. Wystarczy wymieszać dwie łyżeczki soku z amli z aloesem i nanieść miksturę na pokryte wypryskami obszary. Następnie, poczekać 10-15 minut i zmyć ją wodą. Ponieważ amla dogłębnie oczyszcza, możemy z pomocą tego owocu złuszczyć naskórek. Taki zabieg bez problemu zafundujemy sobie w prywatnych łazienkach. Jak do niego podejść? Trzeba połączyć
2 łyżeczki pudru ze sproszkowanej amli (do nabycia w polskich sklepach) z gorącą wodą, mieszać tak długo, aż powstanie z nich jednolita konsystencja, po czym dodać łyżeczkę miodu (rekomenduje się manukę), a całość zwieńczyć łyżeczką naturalnego, niesłodzonego jogurtu. Później nałożyć maseczkę na twarz i zmyć po około kwadransie. Amla wykazuje także silne oddziaływanie przeciwgrzybiczne. Jeśli dajmy na to, wybieracie się na basen, gdzie ryzyko zarażenia się grzybicą zawsze jest wysokie, profilaktycznie wypijcie sok z amli w wieczór poprzedzający wyjście. Amla zaopatrzy Wasz organizm w ochronę przed grzybami.

Amla jako specyfik działający wielopłaszczyznowo

Zadziwiające, że jeden owoc cechuje się tyloma urodowo-zdrowotnymi korzyściami. Pozostaje nam więc czym prędzej włączyć amlę i produkty na niej bazujące do codziennej pielęgnacji i diety.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel