Aromaterapia a nauka
Aromaterapię traktuje się jako dziedzinę medycyny alternatywnej, zwanej również niekonwencjonalną. Dlatego, wydawać mogłoby się, że aromaterapia nie ma zbyt wiele wspólnego z nauką, aczkolwiek nie do końca jest to prawdą. Otóż, aromaterapia i nauka mają sporo płaszczyzn wspólnych.
Wpływ zapachu na ludzki mózg
Szeroki zakres właściwości stricte biologicznych, jakie mają olejki eteryczne jest nie do podważenia. Nic dziwnego więc, że aromaterapia stosowana jest jako zamiennik konwencjonalnych metod leczenia. Doniesienia naukowe na temat biologicznych i farmakologicznych skutków stosowania poszczególnych olejków eterycznych pojawiają się stale. Są one wysoce sugestywne. To, że podkreśla się w badaniach naukowych rzetelność aromaterapii jest korzystne, ponieważ coraz więcej osób stosuje ją nie tylko hobbystycznie, bądź w ramach relaksu. Aromaterapia łączona jest z innymi formami leczenia, a głównie przypisuje się jej działanie profilaktyczne.
Patrząc na powiązania takie jak aromaterapia i nauka głównie ocenia się to, jak ludzki węch odbierany jest przez poszczególne połączenia nerwowe. Siła zapachu jest ogromna, a to, jak pachną naturalne olejki eteryczne jest wysoce sugestywne dla mózgu. Przeprowadzane są coraz liczniejsze badania na temat węchu. Dlatego też, zaczęto interesować się tym, jak niektóre zapachy działają na człowieka. Otóż, najczęściej zapachy kojarzą się z konkretnymi sytuacjami, bądź też wywołują w nas określone wspomnienia. Olejki eteryczne dodatkowo wpływają na obszary w mózgu odpowiadające za ogólne samopoczucie. Poszczególne zapachy wspomagają też leczenie określonych stanów chorobowych. W związku z tym, aromaterapia i nauka mają faktycznie wiele wspólnego.
Zdroworozsądkowe spojrzenie na aromaterapię
Aromaterapia, odkąd tylko stała się modna traktowana była raczej jako metoda relaksacyjna. Nie traktowano jej zbyt poważnie, patrząc wyłącznie na to, że może działać uspokajająco. Natomiast, w latach 90. XX wieku zaczęto prowadzić badania, które dowiodły, że niektóre z zapachów olejków eterycznych mogą wpływać na koncentrację. Od tego czasu, aromaterapia i nauka mają wspólny obszar, który traktuje się jako uzupełniający.
Zainteresowanie aromaterapią ciągle wzrasta i spodziewać można się, że właśnie z tego powodu w dalszym ciągu przeprowadzane będą badania nad tym, jak ludzki węch odbiera naturalne zapachy olejków eterycznych oraz jak olejki eteryczne wpływają na organizm. Zdroworozsądkowe spojrzenie na aromaterapię jest czymś, co będzie się wyłącznie rozwijało. Nauka docenia walory wypływające ze stosowania naturalnych substancji. A jako, że ludzie coraz częściej wykorzystują aromaterapię to można będzie spodziewać się coraz większej liczby doniesień z dziedziny nauki, medycyny, czy z fizjoterapii. Generalnie, im bardziej metody stosowania aromaterapii stają się profesjonalne, tym bardziej docenia się wpływ zapachów na organizm ludzki. Aromaterapia i nauka mają coraz więcej obszarów wspólnych i dlatego szerzy się też wiedza z zakresu ogólnie pojmowanej medycyny alternatywnej.