Aromaterapia - historia i tezy

2018-06-26
Aromaterapia - historia i tezy

Pojawia się coraz więcej artykułów na temat aromaterapii, nie tylko artykułów, powstają również nowe blogi poświęcone tej tematyce, powstaje coraz więcej forów, w których czytelnicy wymieniają się opiniami i informacjami na temat danego olejku eterycznego lub całkowicie aromaterapii. Więc kiedy tak naprawdę ludzie dostrzegli lecznicze właściwości olejków eterycznych? Aromaterapia – jakie ma zalety? Odkryj je wszystkie!

Od kiedy stosowano olejki eteryczne

Przeglądając różne książki historyczne, jesteśmy w stanie dostrzec informację, w których są wzmianki na temat olejków eterycznych, w różnych kulturach, w wielu krajach, stosowane przez wiele ras.

Egipcjanie na przykład używali olejków do balsamowania ciała, później zaczęli je dopiero dodawać do produkcji kosmetyków. Grecy zaś zapożyczali swoją wiedzę od Egipcjan, aczkolwiek pierwszym człowiekiem, który jak na tamte czasu opanował sposób destylacji do perfekcji, był Herodot w 425 r.p.n.e. Hipokrates, opisał zaś różnorodność roślin i ich właściwości lecznicze, wykorzystał swoją wiedzę do pokonania plagi szarańczy, wykorzystując aromatyczny dym do dezynfekowania. Wierzył, że kąpiele z użyciem olejków eterycznych oraz masaże każdego są sposobem na zrównoważenie stanu swojego zdrowia.

Mimo że, mamy teraz szczepionki, mimo wszystko zaczynamy dostrzegać coraz więcej korzyści z medycyny naturalnej.

Jak wiedza dotarła do innych krajów? Grecy przekazali swoją wiedzę Rzymianom, Arabski lekarz Avicenna stworzył książkę, w której zamieścił informacje na temat różnorakich roślin wraz z ich właściwościami i wpływem na ludzki organizm. Na chwilę obecną z tego sposobu korzystają producenci, którzy wytwarzają olejki aromaterapeutyczne.

Olejki znalazły również swoje zastosowanie w Anglii, w której wybuchła epidemia Dżumy. Lekarze wtedy bowiem nasączali swoje maseczki goździkami, cynamonem i aromatycznymi ziołami. Podczas trwania epidemii mieszkańcy stosowali olejki eteryczne, ponieważ miały właściwości antyseptyczne.

Aromaterapia – jakie zalety?

Wiemy już w przybliżeniu, od kiedy człowiek zaczął stosować olejki eteryczne, pora na ich zalety. Aromaterapia coraz częściej jest wybierana jako alternatywna dla leków, w formie olejków eterycznych. Są one wdychane, dzięki inhalacji, dzięki temu wpływają na nasze samopoczucie oraz poprawiają przy kuracjach podczas przeziębienia czy choroby.

Aromaterapia działa antydepresyjnie, jest świetnym sposobem na łagodzenie objawów silnej depresji, jest to alternatywa dla leków farmaceutycznych, które wpływają na nasze zdrowie, jednak gdy nasz stan się pogorszy, należy udać się do specjalisty. Przy stanach depresyjnych najczęściej wybierane olejki to olejek z mięty pieprzowej, lawendy czy rumianku.

Najpowszechniejszym wykorzystaniem aromaterapii jest wykorzystanie olejków eterycznych w domu w celu pozbycia się napięcia spowodowanego przez stres w pracy, odprężenia i zrelaksowania się. Olejek cytrynowe zmniejszy w nas wybuchy agresji, olejek bergamotowy , lawendowy czy ylang ylang zmniejszy napięcie.

Jeżeli miewamy częste bóle głowy czy bóle migrenowe aromaterapia nam w tym pomoże.

Najskuteczniejszymi w takich przypadkach są olejki eukaliptusowe, miętowe, z drzewa sandałowego oraz rozmarynowe.

Olejki mają swoje zastosowania również podczas problemów z zasypianiem, problemy z pamięcią i koncentracją, wspomaga proces gojenia oraz zwiększy w nas poziom energii. Olejki eteryczne można, również zastosować w przypadku problemów z trawieniem.

Nim jednak przejdziemy do stosowania olejków, warto zapoznać się ze zdaniem naszego lekarza. Olejków nie powinny używać kobiety w ciąży, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na płód, dzieci i osoby starsze. Przy zbyt częstym używaniu olejków, może negatywnie wpływać na naszą wątrobę, dlatego powinniśmy korzystać z nich w rozsądnej ilości. Pamiętajcie także, aby nie mieszać olejków na własną rękę, wcześniej najlepiej skonsultować to ze specjalistą.

Znajdź nas na Facebooku!

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel