Aromaterapia wiosną
Wiosna to długo wyczekiwany czas po jesieni i zimie. Jednak, niestety to właśnie wiosną najczęściej organizm jest osłabiony, można odczuwać ogólne zmęczenie i osłabienie. Poprawa kondycji może jednak nastąpić, jeśli właściwie o siebie zadbamy. W tym celu zaś, warto sprawdzić, co ma do zaoferowania aromaterapia wiosną i dobrać dla siebie właściwy olejek eteryczny.
Zabiegi z naturalnymi olejkami eterycznymi
Zabiegi z naturalnymi olejkami eterycznymi są zabiegami prostymi, bezpiecznymi i maksymalnie relaksującymi. Pozwalają na odnowę organizmu po zimowej aurze. Tak naprawdę, zabiegi te
nie wymagają żadnego wysiłku. Inhalacje można wykonać w ramach domowego spa, a jeśli zależy nam na masażu aromaterapeutycznym, to warto skorzystać z pomocy osób, które się na tym znają. Szczególnie, aromaterapia wiosną powinna zaś obejmować kąpiele aromaterapeutyczne, gdyż są one wygodne i wzmacniające dla organizmu.
Podczas osłabienia, spadku formy i odporności zaleca się następujące olejki eteryczne:
olejek bazyliowy, olejek cyprysowy, olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy z pąków,
olejek hyzopowy, olejek jodłowy, olejek kanuka, olejek lawendowy, olejek mandarynkowy,
olejek mięty pieprzowej, olejek paczulowy, olejek pieprzowy, olejek rozmarynowy, olejek sosnowy oraz olejek szałwii muszkatołowej.
Mieszanki olejków eterycznych warto wybierać w tym przypadku na zasadzie zbliżonych zapachów, na przykład zapachu leśnego, czy korzennego. Podstawową mieszanką, stosowaną podczas wiosennych kąpieli aromaterapeutycznych jest tak zwana „Kąpiel ziołowa dzienna”.
Składają się na nią: trzy krople olejku rozmarynowego, trzy krople olejku kanuka, dwie krople olejku mięty pieprzowej oraz dwie krople olejku petitgrain.
Kąpiel wykonana na bazie tego przepisu będzie kąpielą wzmacniającą dla organizmu. Warto stosować ją codziennie, przez co najmniej dwa tygodnie, by można było zauważyć efekty. Do wanny z ciepłą wodą należy wówczas dodać dziesięć kropli mieszanki.
Wiosną poleca się także stosowanie aromaterapii w saunie fińskiej. Wtedy wybrać warto olejki leśne
i ziołowe. Do sauny powinno się chodzić co drugi dzień przez dwa tygodnie. Na seans trwający kwadrans powinno się stosować pięć kropli wybranych olejków eterycznych.
Aromaterapia wiosną – masaże wzmacniające
W ramach aromaterapii wiosną warto też wybrać się na profesjonalny masaż aromaterapeutyczny. To klasyczny masaż całego ciała, trwający około 45 minut. Na jeden zabieg powinno się stosować pięć kropli mieszanki olejków eterycznych, rozpuszczonych w 10 mililitrach oleju z nasion winogron bądź w oleju ze słodkich migdałów. Dziesięć zabiegów, wykonywanych co drugi dzień powinno przynieść bardzo dobre rezultaty.
W zależności od tego, na jaki rodzaj aromaterapii będziemy zdecydowani, powinniśmy pamiętać,
że jest to jedna z mniej wymagających kuracji sprzyjających podniesieniu ogólnej kondycji organizmu. Specjaliści natomiast przyjmują, że aromaterapia wiosną powinna opierać się głównie na masażach i kąpielach aromaterapeutycznych.