Ładne, lśniące i zdrowe zęby potrafią być prawdziwą ozdobą. To na nich koncentrujemy najwięcej uwagi rozmawiając z drugą osobą, im zawdzięczamy zniewalający uśmiech. Wasze niezawodne pogotowie urodowe zatrzyma się dziś na higienie jamy ustnej. Jak myć zęby? Nie takie proste, jak się wydaje.
Wskazówki Amerykańskiego Stowarzyszenia Dentystycznego
Amerykańskie Stowarzyszenie Dentystyczne rekomenduje mycie zębów dwa razy dziennie, szczoteczką z miękkim włosiem. Jednocześnie, powinniśmy ją dopasować
do kształtu szczęki – jeśli posiadamy ścisłe zęby, wybierzmy model łatwo docierający
do szczelin, jeżeli szeroko rozstawione, zainwestujmy w bardziej przestrzenne typy. Najlepiej wymieniać szczoteczki co trzy-cztery miesiące, lub wcześniej, w zależności
od stopnia zużycia. Do samego mycia podchodźmy z wyczuciem – zbyt intensywne ruchy poranią dziąsła. Czyśćmy nie tylko warstwę zewnętrzną, ale i powierzchnię zębów, którą gryziemy pokarm, układając szczoteczkę wertykalnie.
Zalety szczoteczki elektrycznej
Zgodnie z zatrważającymi statystykami, 3 na 10 Brytyjczyków myje zęby tylko raz dziennie. Jednak, nawet szczotkując zęby rano i wieczorem możemy nie ustrzec się poważnych błędów – analizy wskazują, że po każdym myciu pozbywamy się płytki nazębnej i kamienia zaledwie w 50 procentach. Jakie działanie mamy podjąć, by w 100 procentach usunąć zanieczyszczenia? Rozważmy kupno szczoteczki elektrycznej, która wykona znacznie więcej obrotów od tradycyjnej (płytka nazębna mocno przywiera do zębów i trzeba się nieźle namęczyć, by pozbyć się kłopotu bez automatycznego wspomagania).
W dzisiejszych czasach, gdy szczoteczki elektryczne cieszą się coraz większą popularnością, można nabyć właściwy rodzaj w korzystnej cenie. Często zdarza się, że myjemy zęby zbyt energicznie, raniąc jamę ustną – w przypadku szczoteczek elektrycznych i ta kwestia zostaje rozwiązana za sprawą sensorów kontrolujących siłę nacisku.
O paście do zębów, długości szczotkowania i o pomijanych przez nas obszarach
A co wyborem pasty do zębów? Czy decydując się na konkretną markę kierować się kolorowymi reklamami i błyszczącymi opakowaniami? Oczywiście, że nie – inwestując w pastę zwracajmy uwagę na drobny druczek, zwłaszcza na obecność fluoru, która nie może przekraczać zalecanej normy. Warto wystrzegać się takich substancji jak triclosan oraz fosforan wapnia, intensyfikujących działanie wybielania i niestety zatruwających nasze organizmy. Co do pasty nakładanej na szczoteczkę, trzymajmy się zasady: lepiej mniej niż więcej – zbyt obfita ilość pasty tylko osłabi szkliwo. Optymalny czas szczotkowania? Dwie minuty. Dla pewności, że mieścimy się w tych ramach, można uruchomić stoper, później wejdzie nam to w krew. W trakcie mycia weźmy pod uwagę przestrzenie międzyzębowe – tam głównie rozpoczyna się próchnica. Rejony te skutecznie czyszczą także specjalne mikroszczoteczki stomatologiczne, dostępne w wielu kształtach i wariantach. Spora grupa ekspertów twierdzi wręcz, że są one lepsze od popularnych nitek. O czym jeszcze zdarza się nam zapomnieć w higienie jamy ustnej? O języku. Bakterie gromadzące się w płytce nazębnej chętnie podróżują po języku.
Nasze najczęstsze błędy + kiedy najlepiej myć zęby?
Jakie jeszcze błędy popełniamy? Po myciu zębów płuczemy usta wodą, pozbawiając części warstwy ochronnej, w którą zaopatrzyła je wcześniej pasta. Wbrew pozorom, używanie płynów do płukania jamy ustnej również nie jest dobrym pomysłem – substancje takie posiadają niższą zawartość fluoru od past oraz sprawiają, że pozbywamy się tych z bakterii, które przynoszą nam więcej korzyści niż szkody. Między bajki włóżmy też mit głoszący, że zęby trzeba myć po każdym posiłku – to nieprawda, a czyszczenie ich bezpośrednio po wypiciu soków, zjedzeniu jabłek, czy cytrusów narazi nas na dodatkowe urazy – działanie kwasu osłabi zęby i w takim stanie bardzo łatwo je podrażnić szczoteczką. Co więc zrobić, by zneutralizować kwasowość? Np. wypić szklankę wody, bogate w wapń mleko albo zjeść ser. Dobrym rozwiązaniem jest żucie miętowej gumy bez cukru. Pora na rozstrzygnięcie odwiecznego dylematu: myć zęby przed czy po śniadaniu? Wszystko zależy od składników posiłku – jeśli jedliśmy kanapkę i piliśmy herbatę, lepiej szczotkować zęby po śniadaniu. Jeżeli natomiast do śniadania piliśmy sok pomarańczowy bądź spożywaliśmy owoce na deser, przestawmy się na tryb pośniadaniowy.
Niech wskazówki pofruną w świat – przekażcie je dalej!
Cieszymy się, że mogliśmy odsłonić przed Wami tajniki prawidłowego mycia i dbania o zęby. Mamy nadzieję, że przyczynią się one do dokładniejszego dbania o higienę jamy ustnej, poprawią wygląd Waszego szkliwa i, że przekażecie te niezbędne instrukcje rodzinie, znajomym oraz nieznajomym. Niech pofruną w świat!