Ciekawostki aromaterapeutyczne

2018-09-22
Ciekawostki aromaterapeutyczne

Jeżeli trafiłeś w to miejsce, to pewne jest jedno: zaczynasz interesować się aromaterapią bądź też masz już jakiś zakres wiedzy z tej dziedziny. W tym wpisie przedstawione zostaną ciekawostki aromaterapeutyczne, o których być może nie wiedziałeś, a które uzupełnią Twoje wiadomości!

Coś więcej niż informacje podstawowe

Aromaterapia nie jest dziedziną medycyny. Jednak, może ona uchodzić za jeden z filarów medycyny alternatywnej, nazywanej również niekonwencjonalną. Jeśli ktoś rozpoczyna swoją przygodę z aromaterapią to nie musi oczywiście znać na pamięć wszystkich zastosowań poszczególnych olejków eterycznych. Warto jednak, żeby znał podstawy. Niezbędnym minimum jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, że moc aromaterapii kryje się w naturalnych substancjach czynnych znajdujących się w olejkach oraz w sile węchu ludzkiego. Receptory węchowe człowieka są bowiem bardzo wyczulone. Ta informacja jest więc niezwykle ważna, z punktu widzenia osoby, która zaczyna swoją przygodę z aromaterapią. Warto będzie też zaznajomić się z tak zwanym „dekalogiem aromaterapeutycznym”, a więc zasadami korzystania z olejków eterycznych. To dziesięć wskazań dzięki jakim można korzystać z aromaterapii bezpiecznie i skutecznie.

Poniżej zaś znaleźć można ciekawostki aromaterapeutyczne dla osób, które poza samym korzystaniem z olejków eterycznych chcą też dowiedzieć się czegoś więcej o zapachach.

Czy wiesz, że…

Zapach oddziałuje na emocje, nastroje, pobudza apetyt oraz odpowiada za podejmowanie niektórych decyzji.

Każdy posiada indywidualny zmysł odbierania zapachów.

Gladiatorzy, którzy zwyciężali walkę leczeni byli olejkami eterycznymi oraz ziołami. Podobnie, moc olejków była doceniana współcześnie, w czasie I i II Wojny Światowej.

Jeden z popularniejszych olejków zapachowych, olejek lawendowy doceniony został wtedy, gdy zanurzono rękę w wodzie z esencją lawendową. Wówczas odkryto, że lawenda doskonale radzi sobie z poparzeniami.

Pierwsza destylacja olejku eterycznego przypisana jest Abu ali – Husaynowi Ibn Sinie, uczonemu pochodzącemu z Persji, żyjącemu w X wieku naszej ery.

Niektóre spośród roślin produkują aż kilka olejków jednocześnie. Na przykład, gorzka pomarańcza  pozwala na otrzymanie olejku neuroli z kwiatów, olejku petitgrain z liści oraz z gałązek oraz olejku  pomarańczowego ze skórki owocu.

Kolory olejków mogą przybierać różną postać.

Olejki eteryczne uzyskuje się w procesach: destylacji, maceracji, wyciskania, ekstrakcji tłuszczem na zimno, czy też za pomocą ekstrakcji przy użyciu odpowiedniego rozpuszczalnika.

Żeby przygotować domową apteczkę na bazie olejków eterycznych, nie trzeba mieć wcale wiedzy medycznej.

Przed opracowaniem syntetycznych odświeżaczy powietrza wykorzystywano  korzenie i kwiaty, robiąc z nich zawieszki ścienne. W ten sposób neutralizowano przykre zapachy i zabijano insekty.

Olejek goździkowy wykorzystywany jest w stomatologii do znieczuleń oraz odkażania.

To tylko niektóre ciekawostki aromaterapeutyczne. Aromaterapia to dziedzina obszerna. Im bardziej ktoś się w nią zagłębia, tym więcej może się dowiedzieć.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel