Dlaczego sen jest taki ważny? 20 wskazówek, które pomogą Ci zasnąć
2019-03-25
Czy zdarzyło Ci się zarwać nockę? Albo zabalować do samego rana? Z pewnością. Dzisiaj chciałam Ci uświadomić, dlaczego to nie jest do końca dobry pomysł. Prawidłowy sen powinien trwać około 8-9 godzin. Pamiętaj, że kiedy my śpimy nasz organizm mocno pracuje. Dlaczego sen jest taki ważny?
Co się dzieje z organizmem kiedy my śpimy?
- Obniżenie ciśnienia tętniczego;
- Wydzielanie hormonu wzrostu i prolaktyny. Dodatkowo hormon wzrostu stymuluję również wytwarzanie kolagenu;
- Twój mózg jest nadal aktywny, natomiast mięśnie „się wyłączają” – ten stan nazywa się paraliżem sennym. Dzięki temu śniąc, że chodzimy, czy biegamy w rzeczywistości nadal leżymy na łóżku;
- Gałki oczne się poruszają – faza REM odpowiada za ich szybki ruch. (REM z angielskiego rapid eye movement);
- Uwalniamy gazy – może to mało przyjemne, o czym teraz piszę, ale to jest fakt. Rozluźnia nam się zwieracz. Całe szczęście zmysł węchu jest słabszy podczas snu;
- To tylko niektóre rzeczy, nad którymi pracuje nasz organizm podczas snu.
Jak zadbać zatem o jakość naszego snu?
- Pamiętaj, żeby nie nagrzewać nadmiernie pomieszczenia – jeśli pokój, w którym usiłujesz zasnąć jest zbyt ciepły możesz mieć trudność w zasypianiu. Pamiętaj, że temperatura ciała podczas snu również się zmienia.
- Staraj się kłaść się i wstawać regularnie. Każdy z nas ma swój własny zegar biologiczny. Regularne kładzenie się do łóżka i wstawanie o jednej porze pomoże Ci uregulować wewnętrzny „harmonogram organizmu”. Zaplanuj sobie 30 minut przed snem, żeby się bardziej wyciszyć i uspokoić zanim położysz się do łóżka.
- Unikaj nadrabiania snu podczas weekendu. Zaburzysz tylko zegar biologiczny organizmu. Później będziesz miał trudność w zasypianiu. Pamiętaj, że przygotowanie takiego „harmonogramu snu” może potrwać nawet do kilku tygodni.
- Pamiętaj o aktywności fizycznej po kolacji. Nikt tu nie mówi o forsujących ćwiczeniach na siłowni, ale zawsze możesz pójść z przyjacielem lub z psem na spacer.
- Skoro już o kolacji była mowa. Nie przejadaj się na wieczór. Przygotuj sobie lekkostrawny posiłek. Dobrze by było, żeby pojawił się przynajmniej 2-3 godziny przed snem. Mitem jest, że powinnaś zjeść kolację do godziny 18.
- Upewnij się, że śpisz w ciemnym pomieszczeniu. Chodzi tu nie tylko o światło, ale także wyłącz telewizor, tablet i inne urządzenia elektryczne. Sztuczne światło sprawia, że możesz się rozbudzić, albo zaburzy to sen.
- Trzymaj się z dala od wszelkich ekranów przynajmniej 1-2 dwie godziny przed snem. Tak, tak, sprawdzanie Facebooka tuż przed snem odpada.
- Słuchaj relaksującej muzyki – pomoże Ci się wyciszyć, a ponadto wprowadzi Cię w dobry nastrój.
- Stosuj olejki eteryczne – oprócz tego, że możesz je dodać do kąpieli, żeby wprawić się w dobry nastrój to możesz np. skroplić sobie poduszkę olejkiem lawendowym, który ułatwia zasypianie.
- Rzuć palenie –nikotyna sprawia, że pobudzasz dodatkowo swój organizm. Dodatkowo ograniczaj kawę i wszystko, co zawiera kofeinę po godzinie 14.00.
- Ogranicz produkty z cukrem prostym i węglowodanami. Unikaj słodkich napojów, ciastek, pączków, etc.
- Suplementuj magnez i melatoninę – uwaga porozmawiaj ze swoim lekarzem przed podjęciem tego działania.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Zrezygnuj jednak z picia wody z lodem.
- Godzinę przed snem otwórz okna w swoim pokoju. Zwiększysz tym samym cyrkulację powietrza. W ciągu dnia natomiast unikaj otwierania okien, a rolety staraj się mieć zasłonięte w ten sposób, żeby pomieszczenie, w którym będziesz spać nadmiernie się nie nagrzało.
- Staraj się spać w bawełnianej piżamie. Unikaj spania nago, czy w sztucznych materiałach. Pozwól skórze oddychać.
- Jeśli w upalną noc się przebudzisz zmień stronę poduszki na tą, na której nie spałeś. Będzie ona chłodniejsza, bo jeszcze nie zdążyła przeniknąć ciepłem Twojego ciała.
- Wybierz odpowiedni materac dla swojego zdrowia. Poszukaj takiego, który będzie stanowić podparcie dla Twoich pleców i szyi. Zadbaj również o dobrą poduszkę. W zależności od Twoich preferencji wybierz twardą lub miękką poduszkę. Pamiętaj jednak, żeby Twoja głowa nie była pod kątem prostym niezależnie od tego w jakiej pozycji śpisz.
- Dbaj o odpowiednią czystość pościeli. Może Ci się wydać niezbyt naturalne, że o tym wspominam. W ciągu nocy pocisz się, dlatego staraj się zmieniać pościel w miarę często.
- Unikaj tłustych i pikantnych potraw na wieczór.
- Unikaj drzemek w ciągu dnia. Jeśli musisz, staraj się nie robić dłuższych jak pół godziny, nie rób ich również po godzinie 15.00.
To tyle, jeśli chodzi o wskazówki ułatwiające sen. Mam nadzieję, że dostarczyłam Ci dodatkowych informacji, które pomogą Ci szybciej zasypiać i jakość snu będzie o wiele większa. Jeśli masz jakiś ciekawy sposób, którego tutaj brakuje śmiało podziel się z nami w komentarzu. Z czasem postaram się uzupełnić tą mini encyklopedie zdrowego snu. A tymczasem powodzenia!
Pokaż więcej wpisów z
Marzec 2019