Olejki eteryczne już od dawna były ważnym składnikiem kosmetyków, leków,
czy innych substancji. Wierzono w odżywczą moc wyciągów z poszczególnych roślin,
co zresztą jest już potwierdzone naukowo. Dlatego, historia aromaterapii jest tak ważna, ponieważ można dowiedzieć się, dzięki czemu dziedzina ta zyskała tak dużą popularność.
Kilka faktów
Termin aromaterapia został wprowadzony w latach 20. XX wieku przez francuskiego chemika Rene Gattefosse, badającego wówczas antyseptyczne oraz bakteriobójcze właściwości olejków eterycznych. Używał on wówczas olejków jako antyseptyków, dezynfekując rany żołnierzy w czasie I Wojny Światowej. Głównie, używał on olejku lawendowego, dowodząc, iż przyspiesza on gojenie się ran oraz oparzeń.
Zainteresowany swoim odkryciem, powiązał to z faktem, że już w Średniowieczu olejek ten pomógł w walce z cholerą. Wtedy to, w jednym z angielskich miasteczek nie było epidemii tylko dlatego, że jego mieszkańcy uprawiali i destylowali lawendę. Nową dziedzinę wiedzą Gattefosse określił właśnie jako aromaterapię.
Aktualnie, przeprowadza się wiele badań, potwierdzających, jak dobre działanie mają poszczególne z olejków. Na przykład, olejek różany może być pomocny w zmniejszaniu bólów migrenowych, a co ciekawe – używała go już Kleopatra! Nota bene, informacje na temat stosowania wielu z pośród olejków można znaleźć w licznych dokumentach, właściwie z każdego okresu. Dlatego historia aromaterapii jest tak długa.
Po odkryciach Gattefosse prowadzono wiele badań. Jednym z ważniejszych było badanie wykonane przez doktora Jean Valnet, jaki wcześniej również przy użyciu olejków pomagał zaleczać rany żołnierzy w trakcie II Wojny Światowej. Z kolei, w 1950 roku studentka
M. Maury zaprezentowała, w jaki sposób można połączyć olejki eteryczne z technikami masażu. Dziedzinę tę rozwijała dalej, dzięki czemu aromaterapię można w tej chwili stosować na wiele sposobów. W dniu dzisiejszym, Robert Tisserand jest wiodącym ekspertem
w dziedzinie aromaterapii. Jest założycielem dwóch stowarzyszeń aromaterapeutycznych działających w Anglii, a także na bieżąco publikuje książki z zakresu aromaterapii.
Stosowanie wyłącznie naturalnych substancji czynnych
Stosowanie wyłącznie naturalnych substancji czynnych, występujących w roślinach znane jest ludzkości od początków dziejów. W czasach nowożytnych doceniono ich działanie nie tylko pod względem relaksującym, ale i wspomagającym miejscowe leczenie urazów,
stanów zapalnych, czy chorób przewlekłych. Aromaterapia jest dziedziną prężnie rozwijającą się, co wynika głównie z tego, iż ludzie bardziej niż kiedykolwiek stawiają na naturalność. Nadal przeprowadza się wiele badań, związanych z działaniem konkretnych olejków. Pojawiają się publikacje naukowe o aromaterapii, potwierdzające skuteczność działania poszczególnych z olejków. Rzetelne źródła wiedzy są dla ludzi zachęcające, zwłaszcza,
że każdy może stosować aromaterapię samodzielnie, bez potrzeby umawiania wizyt lekarskich. Zastosowanie się do ogólnych zasad używania olejków eterycznych jest wystarczające. Historia aromaterapii potwierdza jej dobroczynny wpływ na organizm ludzki.