Jak działa zmysł węchu?

2018-09-18
Jak działa zmysł węchu?

Jak działa zmysł węchu? Z pewnością, jeśli interesujemy się aromaterapią – powinniśmy posiadać przynajmniej najważniejsze informacje z tego zakresu. Węch jest jednym
z mniej docenianych zmysłów, tymczasem przynosi człowiekowi wiele korzyści. Aromaterapia jest tego najlepszym przykładem.

Kojące działanie zapachu

Aromaterapia bazuje na tym, że zapachy roślin unoszące się w powietrzu mogą wykazywać wspomagające leczniczo działanie. Węch jest tak naprawdę najczulszym zmysłem
u człowieka
. Dowód? Otóż, na 5 centymetrach kwadratowych mieści się około 50 milionów receptorów odpowiedzialnych za powonienie! Jedynie 8 molekuł substancji zapachowej wystarczy do tego, aby doszło do wywołania impulsu nerwowego. Podczas wdychania powietrza receptory rozpoznają związki chemiczne, jakie w nim występują i od razu przesyłają na ten temat informację do mózgu. Przyjmuje się, że człowiek rozpoznaje od 6 do 10 tysięcy zapachów, jakie jest w stanie zapamiętać i rozpoznać. Natomiast, liczba zapachów zakodowanych w podświadomości jest o wiele większa. Instynktownie lubimy przecież te osoby lub miejsca, które ładnie pachną. Co więcej, wspomnienie konkretnego zapachu może działać na nas bardziej aniżeli pamięć obrazu. Pamięć zapachowa to najtrwalsza ze wszystkich rodzajów pamięci. Zanika ona również najwolniej spośród wszystkich wrażeń stricte zmysłowych.

Jak to wytłumaczyć z poziomu nauki?

Z punktu widzenia nauki lotne cząsteczki poszczególnych związków aromatycznych,
przy udziale receptorów węchowych w błonie śluzowej nosa dostają się do mózgu, oddziałując na konkretne połączenia nerwowe. Połączenia te odpowiedzialne są za chociażby takie czynności jak: aktywność mięśniowa, przekaz sygnałów bólowych lub aktywność układu oddechowego. W skutek tego, konkretnie dobrane zapachy mogą za pomocą stymulacji impulsów nerwowych pomóc nam się uspokoić, wywołać euforię,czy też załagodzić ból mięśni. Udowodniono, że inhalowanie określonych zapachów wpływa bezpośrednio na biochemię krwi, zmniejszając stres. Dlatego, wraz z wynikami rzetelnych badań zaczęto aromaterapię traktować jako skuteczny sposób, pomagający zwalczyć negatywne stany psychiczne lub choroby somatyczne. Tym samym, doceniono zmysł węchu.

Zmysł węchu – kluczowy kanał dla mózgu

Nos jest kluczowym spośród kanałów dla mózgu, ponieważ receptory, które się w nim znajdują odpowiadają łączą się w mózgu z ciałem migdałowatym i hipokampem, a więc ośrodkami mającymi wpływ na emocje i wspomnienia. Dowiedziono, że olejki eteryczne wpływają na komórki mózgowe podobnie jak niektóre leki.

Wrażenia związane z węchem są dla człowieka kluczowe. Dzięki nim możemy odbierać świat sensualnie, a na dodatek odczytywać, czy coś jest dla nas przyjemne bądź nie.
Ludzie, u których zmysł węchu nie działa prawidłowo częściej są narażeni na wypadki
i choroby. Fakty podane w niniejszym artykule stanowią najlepszy dowód na to,
że warto docenić nasz węch. I myśleć o aromaterapii jak o skutecznym sposobie wspomagania przy różnego typu dolegliwościach. Zmysł węchu jest niezwykle pobudzający i to może niejednokrotnie okazać się pomocne dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Dołącz do naszej grupy zdrowie to lubię

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel