Mycie twarzy jest w równej mierze wpisane w naszą codzienność, co mycie zębów. Mało kto zastanawia się, jak prawidłowo się do tego zabrać i pośpiesznie usuwamy nieczystości. Takie bezrefleksyjne, odruchowe zachowanie prowadzi często do podrażnień oraz uszkodzeń skóry. Przed Wami mały poradnik dotyczący właściwej pielęgnacji twarzy.
Amerykańska Akademia Dermatologii prawdę Wam powie
Zacznijmy od uczonych źródeł, bo od Amerykańskiej Akademii Dermatologii. Wedle badaczy w niej pracujących, kluczowym jest używanie organicznych, pozbawionych alkoholu preparatów. Nie od dziś wiadomo, że alkohol niezwykle wysusza skórę i sprawia, że szybciej się starzejemy. Ponadto, przed aplikacją substancji myjącej, należy zwilżyć twarz i nanieść kosmetyk opuszkami palców. Warto podkreślić, że amerykańscy dermatologowie kategorycznie odradzają stosowanie peelingu, ponieważ ma on więcej negatywnych właściwości niż pozytywnych – przede wszystkim, podrażnia skórę i likwiduje jej warstwę ochronną. Jeśli twarz jest szczególnie przesuszona, sięgajcie po kremy nawilżające, uważając, by nie ugniatać zbyt mocno rejonu wokół oczu – jest delikatniejszy od pozostałych obszarów twarzy i traktując go obcesowo zafundujecie sobie „kurze łapki”. Czy istnieje jakikolwiek limit oczyszczania oblicza? Oczywiście. Powinniśmy praktykować to maksymalnie dwa razy dziennie. Zabieg trzeba zwielokrotnić przy okazji spocenia się, które powoduje powstanie niechcianych wyprysków.
Właściwa kolejność oczyszczania twarzy
No dobra. Tak właściwie, czy obowiązuje jakaś kolejność w myciu twarzy? Owszem. Krok pierwszy polega na prostym sięgnięciu po preparat oczyszczający – coraz bardziej popularny staje się płyn micelarny, ponieważ molekuły micelarne szybko przylegają do zanieczyszczeń i rozpuszczają je niekiedy skuteczniej niż pozostałe drogeryjne kosmetyki. Dla uzyskania optymalnego efektu, wmasowujcie specyfik w skórę przez 30 sekund, nie omijając linii szczęk i brody – dzięki temu, zainwestujecie w ich sprężystość. Faza druga to aplikacja toniku za pomocą wacika – nie zapominajcie, by nałożyć go tylko miejscach, które są dla Was problematyczne. Zaznaczmy, że tonik jest bardzo ważny w codziennej pielęgnacji, bo równoważy naturalne PH skóry, czyniąc ją odporną na bakterie i uszkodzenia. Następnie, użyjcie kremu pod oczy i delikatnie wklepcie w tą okolicę – porządne kremy posiadają w sobie składniki pobudzające produkcję kolagenu i elastyny. Potem warto zaprzyjaźnić się z serum, by później płynnie przejść do kremu nawilżającego i – finalnie – do bazy pod makijaż. Do utrzymania takiej hierarchii namawiają specjaliści, ale jednocześnie zachęcają do eksperymentowania, wsłuchiwania się w indywidualne potrzeby organizmu i do obserwowania reakcji skóry po odbyciu codziennych pielęgnacyjnych rytuałów.
Plejada najczęstszych i największych pomyłek
Wkraczając do krainy popełnianych przez nas błędów, wspólnie napiętnujmy największy z możliwych: niezmywanie makijażu przed pójściem spać. Chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego jest to karygodna pomyłka – kosmetyki wnikają w pory skóry, blokując je i hamując naturalną elastyczność. Poza tym, budząc się o poranku z rozmytą maskarą i podkładem żadna z nas nie prezentuje się atrakcyjnie. Niejednokrotnie też płuczemy twarz w gorącej wodzie, która rozszerza komórki płytki krwi, tworząc liczne podrażnienia. Poza tym niewłaściwie dobrany preparat myjący przyczyni się do kłopotów dermatologicznych. Jeśli macie delikatną skórę, postawcie na kosmetyk o nieinwazyjnym działaniu, gdy trądzikową – rekomendowane są specjalne, apteczne marki, suchą – zainteresujcie się produktami o kremowych konsystencjach. Bywa także, że po kąpieli używamy tego samego ręcznika do ciała i twarzy, co stanowi najprostszą drogę do przeniesienia bakterii – całe ciało ma ich inny zestaw, niż twarz. Przyznajcie: zdarza się, że kiedy rozmaże się Wam makijaż w ciągu dnia, pozbywacie się go dopiero po powrocie do domu. Tak postępując sprawiacie, że kosmetyk łączy się z potem i dodatkowo podrażnia skórę. By uniknąć tego dyskomfortu, zawsze przechowujcie w torebkach chusteczki oczyszczające, które błyskawicznie usuwają niedoskonałości, przywracając twarzy dobrą kondycję.
Twarz wizytówką każdego człowieka
Mamy nadzieję, że dermatologiczne wskazówki uświadomiły Wam, jak istotne dla urody oraz witalności skóry jest właściwe mycie twarzy i, że zaniedbując tą praktykę można przyśpieszyć proces starzenia. Twarz stanowi najważniejszą wizytówkę każdego człowieka, decyduje o pierwszym wrażeniu oraz odzwierciedla tryb życia. Szanujmy więc nasze oblicza, a długo będziemy się cieszyć młodością i pięknem.