Olejki nie są wykorzystywane wyłącznie w aromaterapii, coraz częściej są dodawane do kosmetyków, nie tylko tych dbających o naszą cerę, ale także do tych, które dbają o nasze włosy, aby były mocne i lśniące czy też do kosmetyków do paznokci, aby się nie rozdwajały. W tym wpisie poznacie olejki eteryczne na włosy, które warto systematycznie wykorzystywać.
Jak zadbać o swoje włosy – olejki eteryczne na włosy
Duża grupa osób cierpi na nadmierne wypadanie włosów, zaczynają się kruszyć, łamać, wypadać i tracą swą sprężystość i blask. Są po prostu matowe i pozbawione życia. Jak temu zaradzić? Warto dodać kilka kropel olejku do szamponu, maski i odżywki. Dzięki temu nasze włosy odżyją, staną się mocniejsze i przestaną wypadać. Są różne sposoby, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj włosów mamy, jest to ważne, nim przejdziemy do kuracji, a tym samym pierwszych efektów.
Skutecznym sposobem na zadbanie o nasze włosy, jest ich olejowanie, ale zanim dojdziemy w tym do perfekcji, musimy liczyć się najpierw, że to nie jest takie łatwe i dojdziemy do wszystkiego metodą prób i błędów, zwłaszcza że, nie wszystkie oleje mogą polubić nasze włosy, sporym ułatwieniem powinna być klasyfikacja olejów pod względem rodzaju włosów.
Są trzy rodzaje włosów. Niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate.
Rodzaje włosów i jak o nie zadbać
Nisko porowatość, rodzaj godny pozazdroszczenia. Włosy za każdym razem wyglądają jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Są mocne, błyszczące i gładkie, czyli w skrócie mocne i zdrowe włosy. Zazwyczaj nie występuje u osób z kręconymi włosami, zazwyczaj cieszyć się nimi mogą osoby, które mają proste włosy lub lekko falowane. Nisko porowatość oznacza, że łuski są szczelnie domknięte. Nisko porowatość jest oznaką zdrowych włosów, o które trzeba dbać, jak wiemy, szkodliwych czynników zewnętrznych nie brakuje. Jednak niskoporowate włosy mają kilka małych wad, między innymi jedną z nich jest niewielka objętość, jeżeli chodzi o ich ułożenie, bywają problematyczne, łatwo też się elektryzują.
Olej roślinny najlepiej pasuje do pielęgnacji włosów niskoporowatych, a właściwie do ochrony. Jeżeli mamy taki rodzaj włosów, do olejowania najlepiej używać olejów bogatych w kwasy tłuszczowe nasycone o małych cząsteczkach, które zamiast wnikać w głąb, będą pokrywały je warstwą ochronną. Masła i oleje, jakie są polecane to między innymi kokosowe, palmowe i Shea.
Średniaporowatość, czyli najczęściej spotykany rodzaj włosów. Jeżeli chcielibyśmy określić ich charakterystykę, to najłatwiej by było powiedzieć, że są to włosy pomiędzy dobrym a złym stanem. Łuski nie przylegają już tak ściśle do włosa, przez co dzieli je już tylko krok od złego stanu. Włosy o średniej porowatości zazwyczaj są przesuszone, mają rozdwojone końcówki, są osłabione, matowe i wypadają. Olejowanie włosów średnioporowatych ma na celu ich regenerację, wzmocnieniu oraz zapobiegnięciu pogorszenia ich kondycji.
Jeżeli posiadamy taki rodzaj włosów, warto, jest sięgnąć po oleje bogate w kwasy jednonienasycone. Dzięki ich cząstkom uzupełnimy ubytki we włosach i utworzą warstwę ochronną. Sięgajmy w kwasy z zawartością kwasów omega-3 i omega-6, zmniejszymy tym efekt puszenia. Oleje, jakie warto wybrać to olej rycynowy, słonecznikowym, lniany oraz jojoba.
Na koniec zostawiamy włosy, które charakteryzują się wysoką porowatością. Włosy te są zniszczone, nadwyrężone nadmiernymi zabiegami fryzjerskimi na przykład farbowanie, rozjaśnianie, stylizowanie termiczne i tak dalej. Jeżeli nagminnie prostujemy włosy, kręcimy czy farbujemy, osłabiamy nasze włosy i doprowadzamy do ich wysuszenia, łamliwości i sianowatości włosów. Zazwyczaj taki rodzaj włosów jest widoczny i nie tylko, w dotyku takie włosy są sztywne i szorstkie, mimo że, chłoną wodę, nie mają w sobie żadnego blasku.
Takie włosy występuje, również przy włosach kręconych, które uwielbiają się puszyć.
Do takich włosów potrzebne są oleje o bardzo dużych cząsteczkach. Mają za zadanie odbudować ubytki we włosach. Do takich włosów najlepiej użyć olejów z orzechów laskowych, pestek winogron, avocado czy oleje rycynowy.