Leczenie zapachem - co to właściwie jest aromaterapia?

2018-09-20
Leczenie zapachem - co to właściwie jest aromaterapia?

Aromaterapia, leczenie zapachem, jest ostatnio bardzo modnym sposobem na radzenie sobie z różnego typu dolegliwościami. Czy rzeczywiście można uznać ją za metodę leczenia? Czy możliwe jest, że konkretny zapach olejków eterycznych jest w stanie pozytywnie wpływać na nasze zdrowie fizyczne oraz na ogólne samopoczucie?

Leczenie zapachem

Leczenie zapachem można zaliczyć w poczet medycyny niekonwencjonalnej. Nie można jednak uznać jej stricte jako metodę leczenia. Olejki eteryczne, a dokładniej naturalne substancje czynne, które się w nich znajdują – nie mogą być uznawane za leki. Aczkolwiek, wspomagają one leczenie. To zostało dowiedzione przez wielu badaczy. Medycyna niekonwencjonalna ma wielu zwolenników, ale również wielu przeciwników. Dlatego, najlepiej będzie jeśli każdy samodzielnie podejmie decyzję, czy aromaterapia jest dziedziną, z której może czerpać korzyści dla swojego organizmu. Sam „dekalog aromaterapii”, utworzony przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne wskazuje, że do stosowania olejków eterycznych należy być pozytywnie ustosunkowanym. Jedynie wtedy korzystanie z określonych preparatów przyniesie korzyści. Stosowanie olejków nie jest trudne. Środki te nie są toksyczne, tym bardziej, kiedy korzysta się z nich zgodnie z zasadami – aromaterapia jest więc też bezpieczna. Każdy z olejków eterycznych posiada określone właściwości, bezpośrednio oddziałujące na stan zdrowia fizycznego lub psychicznego. Nie są to leki w znaczeniu stricte medycznym, natomiast nie można zaprzeczyć, że skutecznie wspomagają leczenie.  Jako, że z olejków eterycznych korzysta się najczęściej samodzielnie, w domu to kiedy już ktoś stanie się zwolennikiem naturalnych zapachów roślin to może określić to mianem „samoleczenia”. Jest to jednak zawsze opinia subiektywna, wynikająca raczej z pozytywnych doznań osób stosujących aromaterapię.

Wykorzystanie właściwości lotnych substancji

Aromaterapia zalicza się do medycyny alternatywnej i opiera się na wykorzystaniu właściwości lotnych substancji we wspomaganiu leczenia różnych chorób oraz w poprawie samopoczucia. Aromaterapię można stosować poprzez drogi oddechowe, wdychając lub inhalując się. Można także stosować olejki bezpośrednio na skórę, przy masażach oraz kąpieli. Olejki mogą wykazywać działanie lecznicze, pobudzające, relaksujące, orzeźwiające bądź uspokajające. Wszystko zależy od tego, jaki spośród olejków zdecydujemy się stosować. Do najpopularniejszych olejków zaliczają się: olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego, olejek cytrynowy, olejek eukaliptusowy, olejek miętowy, czy olejek różany.

Warto wspomnieć w tym miejscu o bezpieczeństwie stosowania olejków eterycznych. Powinny ich bowiem unikać kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby zmagające się z alergiami. Olejki eteryczne należy kupować od sprawdzonych producentów i wybierać wyłącznie te najwyższej jakości, o naturalnym składzie. Trzeba więc przed zakupem olejku sprawdzić kraj jego pochodzenia oraz producenta. Każdy olejek powinien znajdować się w ciemnej butelce, aby światło słoneczne nie niszczyło jego właściwości.

Odwiedź naszego fanpage’a

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel