Nawilżanie skóry - poradnik, który zmieni Twoje życie

2019-03-19
Nawilżanie skóry - poradnik, który zmieni Twoje życie

Dbanie o odpowiednie nawilżanie skóry jest tym, co powinnaś robić bez względu czy Twoja skóra należy do suchych, czy wręcz przeciwnie masz „tłustą” cerę. Odpowiednie nawilżanie nie tylko wpływa na wygląd, na czym najczęściej nam zależy, ale jest to także element ochrony dla naszego ciała, a co za tym idzie, to także zdrowie.

Jeżeli zatem jesteś przekonana, że chcesz zadbać o nią prawidłowo, serdecznie zapraszam Cię do niniejszego poradnika.

1. Nawilżanie skóry, a typ cery

Od czego zacząć? To powszechne pytanie, bo te pierwsze kroki, gdy nasza wiedz jest znikoma są najważniejsze i zarazem najtrudniejsze. Jeżeli chodzi o rozpoczęcie swojej przygody z nawilżaniem skóry, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę jakiego typu skórę posiadamy. Jak tego dokonać, jeżeli się na tym kompletnie nie znamy? Pierw umyj i oczyść twarz, następnie odczekaj godzinę i sprawdź jak zachowała się skóra. Wówczas skóra powinna być albo sucha, albo tłusta, co określi Ci typ skóry i przy okazji pomoże dobrać odpowiednie kremy, oleje do nawilżania skóry.

2. Znajdź odpowiedni krem do nawilżania

Skoro już wiemy jaki rodzaj skóry mamy, nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby wdrążyć plan nawilżania. Zacznij od znalezienia odpowiednich kosmetyków do nawilżania. Kilka podpunktów, które pozwolą Ci wybrać ten właściwy kosmetyk

  1. Nawilżacze do skóry suchej są zazwyczaj oparte na oleju.
  2. Skóra tłusta wymaga nawilżania na bazie wody.
  3. Wrażliwa skóra wymaga kremu, który zawiera środki łagodzące lub lecznicze. Mogą to być np.: aloes, rumianek, tymianek. Bardzo ważne aby dopierać kremy bezwonne i bez zawartości kwasu
  4. Warto mieć na uwadze, aby posiadając skórę dojrzałą dobierać kremu przeznaczone dla takiej skóry.
  5. Wypróbuj masło do ciała, to doskonały produkt, będący olejem dla skóry

3. Porozmawiaj z dermatologiem, jeżeli masz chronicznie suchą skórę

Nieustannie sucha skóra, która jest taka nawet podczas cyklicznego nawilżania może być objawem czegoś poważniejszego. Warto abyś nie lekceważyła tego, na pozór niegroźnego zjawiska. Być może to nic groźnego i dermatolog określi jedynie, że musisz częściej nawilżać skórę, lub po prostu robiłaś to niewłaściwym kremem, ale zwróć na to uwagę.

4. Wysuszanie skóry

Podczas kąpieli skóra ulega wysuszeniu, chociażby na wzgląd jakości wody, którą większość z nas ma do dyspozycji podczas kąpieli. Woda z kranu jest „twarda” co dodatkowo wysusza skórę. Podczas kąpieli zamykaj drzwi do łazienki, dzięki temu zatrzymasz większe nawilżenie pomieszczenia. Gdy wyjdziesz z wanny lub prysznica użyj ręcznika z mikrofibry i upewnij się, że osuszasz skórę a nie trzesz ręcznikiem, co powoduje nie tylko większą jej szorstkość ale także powoduje jej mikropodrażnienia.

5. Usta to element skóry – nie ignoruj ich

Kup pomadkę lub balsam, aby systematycznie dbać o nawilżanie ust, to również ważny element w ich ochronie. Co istotne, wiele kobiet i nie tylko podgryza sobie usta np. w sytuacjach stresujących. Jest to bardzo niezdrowe i może spowodować nawet zakażenie przy kontakcie z bakteriami. Prócz podgryzania staraj się także unikać oblizywania ust, powoduje to wysuszenie ich.

6. Noś rękawiczki w okresie zimy i chłodu

Szczególnie łatwo jest nam lekceważyć noszenie rękawiczek, gdy mamy do czynienia z pierwszymi objawami zimna. Uznajemy je podświadomie jako „pierwsze” lub „przejściowe”, a tak naprawdę nasza skóra na tym bardzo mocno cierpi. Zaczynając od wysuszeniu, kończąc na pęknięciach, których regeneracje może trwać nawet miesiącami.

7. Stroń od źródeł ciepła

Suszenie ciała suszarką, ogrzewanie rąk kaloryferem czy inne obcowanie naszej skóry z ciepłymi elementami jest niekorzystne dla jej prawidłowego nawilżenia. Łatwo jest o tym zapomnieć, ale wyobraź sobie jaki rollercoster fundujesz gdy zmarznięte ręce, których nie chroniłaś rękawiczkami chcesz nagle ogrzać o kaloryfer lub farelkę.

8. Nawilżaj pomieszczenia, w których przebywasz sporo czasu

Jeżeli pracujesz przy skrajnie suchym powietrzu, wygląd Twojej skóry szybko się pogorszy. Dlatego jeżeli masz możliwość używaj nawilżacza, który nie tylko spowoduje, że powietrze będzie bardziej wilgotne, ale również kurzy i inne pyłki, które mamy w powietrzu opadną na ziemię.

9. Unikaj środków czystości opartych na alkoholu

Jeżeli masz kosmetyki oparte o alkohol, lub środki czyszczące, możesz śmiało odstawić je na bok. Dodatkowo unikaj jakiejkolwiek styczności skóry z alkoholem.

10. Odpowiednie golenie a nawilżanie skóry

Wszyscy wiemy, że golenie i depilacja jest rzeczą, z której nie możemy zrezygnować, jeżeli chcemy estetycznie wyglądać. Dlatego skoro nie możemy zrezygnować, powinniśmy mieć na uwadze dobre praktyki w tym względzie, tym bardziej, że środki po depilacji i goleniu czasami bazują na alkoholu, o którym wspominałam wcześniej. Używaj nawilżania po, gól się powoli i starannie (im mniej zamachów, tym lepiej), dawaj odpoczywać skórze, jeżeli nie musisz się w danym okresie depilować daj skórze przerwę.

Na świeżą skórę warto nałożyć perfumy, aby uzyskać piękny zapach

11. Miej ze sobą krem nawilżający

Nasze torebki posiadają wszystko, a tak ważnego kremu do nawilżania często nam brakuje. Nasza codzienna praca to dyskomfort dla skóry, obracamy się w niskiej jakości powietrzu, które ma diametralny wpływ na naszą skórę, a zapominamy o kremie, który może być dobrą ochroną dla środowiska zewnętrznego.

12. Pij wodę, czyli nawilżanie skóry od środka

Brzmi jak porada dietetyczna. A i owszem, ale spożywanie w ciągu dnia odpowiedniej ilości wody, ma wpływ na prawidłowe nawilżenie skóry. Jeżeli pijemy powyżej 2 litrów wody dziennie, mamy dużo większe utrzymanie jej w odpowiednim stanie, niż gdy spożywamy małą ilość tego płynu.

13. Nawilżanie skóry, a dieta

A skoro już piszemy o diecie, to koniecznie sprawdź jakie witaminy i minerały poprawiają jakość Twojej skóry. Zobacz jakie produkty należy spożywać, aby maksymalnie zadbać o jakość swojej skóry i by była ona piękna i zdrowa.

Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Ci ustalić plan dbania o swoją skórę. Pamiętaj, że małymi kroczkami, a nie robieniem wszystkiego na hurra, spowodujesz, że będziesz miała lepsze efekty. Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Tobie powodzenia!

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019
pixel