Nie takie mycie włosów łatwe jak się wydaje - czyli róbmy to porządnie!
W jaki sposób prawidłowo myć włosy? Pytanie to wydaje się śmieszne i banalne, ale tylko pozornie. Nawet nie zdajemy sobie bowiem sprawy, ile błędów podczas tej codziennej czynności popełniamy. Staranne umycie głowy zapewnia zdrową i lśniącą fryzurę, a niedokładne może przyczynić się do łupieżu oraz zmatowienia włosów. Usiądźcie zatem wygodnie i rozpocznijcie lekturę artykułu, który z pewnością Was zaskoczy.
(Wcale nie takie oczywiste) pielęgnacyjne podstawy
Styliści fryzur polecają, by podczas kąpieli aplikować szampon na włosy dwukrotnie. Umycie głowy raz jest niewystarczające, ponieważ nie usuniemy wtedy wszystkich zanieczyszczeń, co sprawi, że czupryna stanie się poszarzała i przyklapnięta. Pierwsze mycie przeznaczone jest do nieinwazyjnego oczyszczenia, a dopiero drugie wnika głębiej w strukturę włosa. Idąc dalej, jeśli myjemy głowę dwa razy, nie zużywajmy pół butli szamponu na jedno posiedzenie – im większa ilość szamponu we włosach, tym trudniej potem go spłukać. Jak często fundować naszym fryzurom prysznicowe SPA? Co 2-3 dzień. Wszystko oczywiście zależy od tego, który rodzaj włosów posiadamy – te ze skłonnością do przetłuszczania się myjmy częściej, natomiast przesuszające się rzadziej. Jeśli pragniemy specjalnego nawilżenia, nakładajmy odżywkę na całą powierzchnię głowy – w innej sytuacji, optymalniej pokryć nią tylko końcówki. Przed użyciem odżywki, odciśnijmy nadmiar wody z włosów – dzięki temu silniej zadziała. Można też zastąpić odżywkę maską, nieco intensywniej regenerującą włosy. Niektórzy eksperci twierdzą również, że sekret gwarantujący imponującą, zadbaną fryzurę to… zaserwowanie jej olejku przed naniesieniem szamponu. Taki zabieg dodatkowo odżywi i nawilży włosy, od cebulek aż po same końce. Szczególnie w tej dziedzinie sprawdza się olejek kokosowy, owsiany, bądź morelowy. Dla osiągnięcia najskuteczniejszego efektu, nałóżcie olejek na kwadrans przed wskoczeniem pod prysznic.
Mycie włosów – poznaj błędy
Kolejnym elementarnym potknięciem, oprócz jednokrotnego aplikowania szamponu, jest niedokładne mycie tyłu włosów. Jeśli stoicie w kabinie nieruchomo i pozwalacie, by woda koncentrowała się na jednym rejonie głowy, jest to duży błąd. Chcąc zmyć szampon i odżywkę, należy poruszać głową, by strumień objął całą powierzchnię. Jeżeli nie zastosujemy się do tej wskazówki, będzie nam doskwierać swędzenie skóry spowodowane pozostałościami niezmytego kosmetyku. Pamiętajmy też o czyszczeniu linii czoła graniczącej z włosami, wykazującej tendencję do przetłuszczania się ze względu na to, że część używanych kremów oraz podkładów, właśnie tam się zatrzymuje. Kiedy zależy nam na czasie, pobieżnie polewamy głowę wodą i czym prędzej sięgamy po szampon, nie zdając sobie sprawy, jak istotne jest całkowite zmoczenie włosów przed kontaktem z preparatem myjącym. Taka praktyka ułatwi równomierne rozprowadzenie kosmetyku i sprawi, że zużyjemy mniej szamponu, niż gdybyśmy nakładali go na suche obszary. Niewskazane jest przy tym nastawianie temperatury wody na wysokie częstotliwości – odkręcajmy więc strumień ciepły, lecz nie gorący. Letnia woda otworzy cebulki włosów, przyśpieszając działanie szamponu. Zanotujmy sobie, że rozprowadzając szampon nie wolno używać paznokci, a jedynie opuszków palców, by nie zranić delikatnej, podatnej na uszkodzenia skóry głowy. Zmywajmy odżywkę chłodnym strumieniem, dzięki czemu zyskamy pewność, że została ona ostatecznie usunięta z włosów. Spora grupa specjalistów zniechęca do wycierania świeżo umytych włosów ręcznikiem, ponieważ narażamy je na uszkodzenia. Zamiast tego, przed włączeniem suszarki, pozwólmy włosom na naturalne ocieknięcie.
Kącik dla Panów
Kącik dla panów – im także przyda się parę wskazówek. Również i mężczyźni powinni zaprzyjaźnić się z regularnym używaniem odżywki, odpowiedniej dla konkretnego typu włosów (odżywka to nie – wbrew obiegowej opinii – tzw. „babskie klimaty” i stosując ją, wcale nie umniejszacie swojej męskości) oraz nanosić szampon dwukrotnie w cyklu mycia, przy czym na jego ilość ma wpływ długość fryzury. Suchy szampon stanowi rozwiązanie awaryjne – systematyczne mycie to podstawa dla zachowania zdrowia i witalności włosów. Olewackie podejście do mycia głowy podniesie ryzyko wystąpienia alergii skórnych, czy łupieżu.
Piękne włosy dowodem na zdrowotną harmonię
Sami widzicie, że mycie włosów nie jest równie nieskomplikowaną kwestią, jak się nam wcześniej wydawało. Potrzeba trochę starań, by zapewnić sobie witalną, naturalnie piękną fryzurę, ale zdecydowanie warto podjąć taki wysiłek. Zadbane włosy to wizytówka każdej współczesnej kobiety i każdego mężczyzny oraz dowód na harmonijne funkcjonowanie naszych ciał.