Mięta ma wiele właściwości. Znajduje swoje zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, pielęgnacji, jak i w kuchni. W Polsce mięta wykorzystywana jest najczęściej, aby złagodzić problemy z żołądkiem. Jakie właściwości jeszcze ma olejek miętowy i jak je najlepiej go wykorzystać?
Olejek miętowy – właściwości
Mięta jest wykorzystywana w różnych dziedzinach, jednak zaczęły powstawać również olejki miętowe. Powstają one z mięty pieprzowej. Mięta to najbardziej rozpowszechnione ziele, które jest uprawiane w wielu krajach. W Polsce najczęściej wykorzystywana była w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych. W Anglii zaś znajduje głównie zastosowanie w kuchni, wykorzystywana głównie do dań mięsnych i tradycyjnych sosów do baraniny.
Mięte wykorzystuje się, również w kosmetyce i pielęgnacji w formie liści mięty pieprzowej, mentola i olejku miętowego. Aby pozyskać olejek miętowy, świeże liście poddaje się destylacji wodnej, rzadziej są używane suszone liście. Mięta dzięki swojemu orzeźwiającemu zapachowi stosowany w aromaterapii wspomaga naszą pamięć i koncentrację.
Olejek miętowy a kosmetyka
Olejek miętowy można wykorzystywać do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Świetnie sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej. Mięta łagodzi objawy, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Olejek w tym przypadku należy punktowo wacikiem umieszczać na stany zapalne. Gdy dodamy olejek do naszego balsamu, skutecznie wspomoże to walkę z cellulitem oraz zmniejszy obrzęki przy problemach z nadmiernym odkładaniem się wody w organizmie. Olejek miętowy nie tylko radzi sobie z walką z cellulitem, ale także w przypadku łupieżu. Wystarczy nanieść kilka kropel na skórę głowy i wmasować. Po 20 minutach wystarczy spłukać ciepłą wodą. Taką kurację należy stosować 2 razy w tygodniu.
Olejek miętowy w medycynie naturalnej
Skoro olejek miętowy można wykorzystywać w kosmetyce i w przypadku różnych dolegliwości trawiennych tak też cieszy się ogromną popularnością w medycynie naturalnej.
Jest świetnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na bóle migrenowy lub po prostu częste bóle głowy. Wystarczy nałożyć zimny kompres przygotowany z kilkoma kroplami olejku miętowego, aby złagodzić bóle i napięcie. Skoro olejek miętowy działa przeciwbólowo, sprawdzi się on również przy stłuczeniach i obrzękach. Robiąc okład z dodatkiem olejku, nie tylko zadziała przeciwbólowo, ale również zmniejszy opuchliznę. Jeżeli cierpimy na spuchnięte stopy po całym dniu chodzenia w szpilkach lub przy ciasnych butach, sprawdzi się kąpiel z dodatkiem olejku miętowego. Łagodzi ona obrzęk i ból naszych stóp.
Olejek miętowy ma również wiele innych zastosowań jak na przykład przy bólach mięśni i bólach reumatycznych, przyniesie nam ulgę podczas gorączki i bólach menstruacyjnych, a także złagodzi nieprzyjemne swędzenie po ukąszeniu owadów.