Olejek waniliowy - nie tylko do wykorzystania w kuchni!

2018-07-11
Olejek waniliowy - nie tylko do wykorzystania w kuchni!

Wanilia nie kojarzy nam się z olejkami wykorzystywanymi w aromaterapii, a z olejkami o cudownym aromacie i smaku, czyli głównie jest wykorzystywany w kuchni do wypieków. Olejek waniliowy ma też swoje różne właściwości i zastosowania, o których warto wiedzieć.

Właściwości olejku waniliowego

Olejek waniliowy ma wiele właściwości, jednak te lecznicze są mniej powszechne. Olejek nadaje się nie tylko do nawilżania skóry, ale też działa przy łagodnych oparzeniach. Ma właściwości, które wspomagają porost włosów. Stosowany w aromaterapii korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie, zmniejszając napięcie mięśni i łagodząc bóle stawów. Dzięki temu, że olejek waniliowy jest delikatny, nie ma skutków ubocznych takich jak podrażnienia. To jest jeden z nielicznych olejków, które mogą używać kobiety w ciąży i kobiety karmiące, jednak dla pewności najlepiej skonsultować to z lekarzem. Jednak mogą u niektórych wystąpić nudności czy bóle głowy, jeżeli takie objawy występują najlepiej zrezygnować z korzystania z tego olejku.

Jakie zastosowania ma olejek waniliowy

Olejek prócz zastosowań w aromaterapii ma również inne. Działa na przykład antyutleniająco, nie wszyscy jednak jesteśmy tego świadomi, że utlenianie jest przyczyną w większości naszych chorób. Właściwości olejku waniliowego chronią nasz organizm przed infekcjami, mogą również zapowiedź nowotworom jelita grubego czy prostaty.

Olejek waniliowy ma zastosowanie również jako afrodyzjak, jeżeli będziemy go podawać systematycznie partnerowi cierpiącemu na impotencję, z zaburzeniami erekcji czy utratą libido, da nam to bardzo dobre rezultaty, przywracając normalne zachowania seksualne.

Olejek skutecznie pomoże nam z walką z gorączką, korzystnie wpłynie również na nasz układ oddechowy, układ krążenia, nerwowy, i wydalniczy. Jeżeli mamy nieregularne miesiączki olejek wspomoże je uregulować. Działa również uspokajająco, łagodzi nadpobudliwość i obniża ciśnienie krwi.

Wanilia w kosmetykach

W drogeriach możemy znaleźć bardzo dużo kosmetyków z wanilią. Oprócz pięknego zapachu kosmetyków posiadają również cenne właściwości. Jeżeli chcemy wzmocnić swoje włosy i zmniejszyć ich wypadanie wystarczy nanieść olejek na skórę głowy i wmasować. Żele czy balsamy do kąpieli z dodatkiem wanilii mają właściwości uspokajające, dlatego warto po ciężkim dniu w pracy zażyć taka wieczorną kąpiel relaksacyjną.

Jeżeli zaczynamy stosować olejek waniliowy, pamiętajmy, aby stosować je według zaleceń producenta. Nie dopuszczajmy kontaktu nierozcieńczonego olejku z naszą skórą i oczami.

Olejki powinny być przechowywane w szklanych butelkach, chroniąc dodatkowo przed światłem.

Aromatyczny olejek waniliowy

Aromatyczny olejek waniliowy ma szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała. Na jego bazie można wykonać kremy i maski, ponieważ składniki olejku odżywiają i nawilżają komórki oraz usuwają stany zapalne. Po regularnym stosowaniu olejku skóra stanie się jedwabista. Dotychczas sucha skóra odzyska zdrowy wygląd. Jak już wspomniano, olejek waniliowy można z powodzeniem zastosować na włosy. Środek ten można dodaje się do preparatów do masażu, jest wykorzystywany do kąpieli i nacierania. Nie zaleca się stosowania olejku jedynie osobom mającym nietolerancję na jego składniki, kobietom w ciąży i niemowlętom. Warto wiedzieć, że olejek eteryczny wykazuje działanie ultrafioletowe, w związku z czym po jego nałożeniu na skórę nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Jeśli olejek ten stosowany jest aromaterapeutycznie to oddziałuje korzystnie na samopoczucie, wprowadza relaksujący nastrój oraz pomaga w zasypianiu. Jako, że olejek waniliowy podnosi poziom wydzielania hormonów płciowych to pomaga w walce z impotencją, niskim libido i zaburzeniami erekcji. Olejek waniliowy ma charakterystyczny słodki zapach. Można go skomponować z innymi olejkami do jakich zaliczają się: Ylang – Ylang, drzewo sandałowe, a także z olejkami cytrusowymi. Olejek ten otrzymuje się z suszonych i zmielonych owoców wanilii na drodze ekstrakcji. Nie jest to więc olejek eteryczny pozyskiwany poprzez destylację pary wodnej. Częściej więc można znaleźć określenie, że jest ekstraktem. Z olejku waniliowego należy korzystać w niewielkich ilościach. Nierozcieńczonego olejku nie można stosować bezpośrednio na skórę. Zaleca się stosowanie od 5 do 10 kropli w kominku arometerapeutycznym. Od 5 do 10 kropli warto dodać do kąpieli. Od 2 do 3 kropli podawanych na łyżkę stołową dodaje się do masażu.

Unikatowy rodzaj wanilii płaskolistnej można znaleźć w Ameryce Południowej i Środkowej. Specyfik ten był stosowany już w starożytnych Indiach, Chinach i w Grecji. Jest to jeden z najbardziej znanych afrodyzjaków i zapachów. Hiszpańskie słowo wanilia to „vaina”, oznaczające małą kapsułkę. Dotychczas wykazano, że wanilia zawiera ponad 200 związków mogących mieć zmienne stężenia, zależnie od obszaru, w którym ziarna są zbierane. Jak wiadomo, wanilia cieszy się dużym uznaniem zarówno w zastosowaniu komercyjnym, jak i domowym. Zwykle używa się jej do wypieków, produkcji perfum i właśnie w aromaterapii.

Olejek waniliowy – korzyści ze stosowania w aromaterapii

W przypadku zastosowania olejku waniliowego w aromaterapii można wykazać jego najważniejsze obszary zastosowań. Pierwszy to działanie antyoksydacyjne. Właściwości przeciwutleniające specyfiku ochraniają organizm przed przedwczesnym starzeniem się skóry, z uwagi na neutralizujące działanie wobec wolnych rodników. Przeciwutleniacze to substancje pomagające uniknąć uszkodzenia komórek do jakiego mogłoby dojść w procesie utleniania. Utlenianie pomimo, że jest procesem naturalnym – równocześnie jest też szkodliwe, gdyż może doprowadzić do rozwoju nowotworów. Po drugie, olejek waniliowy gwarantuje zwalczanie zakażeń. W 2014 roku przeprowadzono badania potwierdzające skuteczność olejku z wanilii jako środka przeciwbakteryjnego. Wykazano, że hamuje on początkowy rozwój komórek gronkowca złocistego. Olejek waniliowy doceniany jest również za pozytywny wpływ na nastrój. Wanilia jest stosowana powszechnie w zwalczaniu długich stanów lękowych i depresji. Uspokajający wpływ na działanie komórek nerwowych procentuje redukcją agresji, bezsenności, stresu i niepokoju. Dla kobiet znaczącą informacją powinno być to, że olejek waniliowy łagodzi objawy PMS z uwagi na to, że reguluje poziom estrogenów. Olejek waniliowy jest naturalnym środkiem na skurcze i PMS. Organizm nie odczuwa nadwrażliwości, dlatego niekorzystne objawy są wyraźnie zminimalizowane. Kolejny obszar zastosowań odnosi się do sfery seksualnej. Naturalny olejek waniliowy pobudza bowiem wydzielanie niektórych hormonów, w tym testosteronu i estrogenu. Olejek waniliowy może też pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Ten naturalny przeciwutleniacz zmniejsza stres oksydacyjny, co sprzyja wyregulowaniu ciśnienia. Olejek waniliowy jest również skuteczny w profilaktyce nowotworowej. Olejek wan  iliowy zmniejsza też stany zapalne z uwagi na działanie łagodzące. Jest pomocny w zachowaniu dobrej kondycji układu oddechowego, pokarmowego, nerwowego, krążenia i wydalniczego.

Odszukaj nas na Facebooku!

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixel