Wypadanie włosów - przewodnik co robić, aby zapobiegać temu zjawisku
Wypadanie włosów jest dla wielu swego rodzaju kompleksem, momentami wręcz upokarzającym. Praktycznie każdy z nas chce zdrowych i silnych włosów. Kojarzą się nam one z tym, co najważniejsze, pokazujące jakiś status społeczny, poziom zadbania i stan naszego zdrowia. Dlaczego są tak ważne? Wpływają na naszą pewność siebie, chronią głowę i temperaturę na niej.
Zdrowe włosy rosną około 1.25-1,5 cm miesięcznie. Od czego zależy tempo ich porostu? Od wieku, genetyki, stanu zdrowia czy diety. Dieta jest jednym z najważniejszych czynników, często bardzo lekceważona lub kojarząca się wyłącznie ze stratą dodatkowych kilogramów
Jakie zatem aspekty pozwolą nam zapobiec wypadaniu włosów, jakie produktu dorzucić do swojej diety, co robić, a czego nie. O tym wszystkim dowiesz się z niniejszego poradnika.
Wypadanie włosów – co jeść?
1. Jajka
Jajka zawierają białko, które jest niezbędnym budulcem dla zdrowych i silnych włosów. Prócz białka jaja posiadają także biotynę, kolejny element, który zapewnia łatwiejszy i szybszy porost włosów. To właśnie biotyna jest odpowiedzialna za wzrost produkcji kreatyny. Poza tym jajka posiadają też cynk i selen, które może nie są bezpośrednio zaangażowane w porost włosów, ale są bardzo wartościowymi składnikami i nie zaszkodzą w żadnej diecie.
2. Jagody
Może nie są najbardziej popularne w naszym kraju, ale z pewnością nie zaszkodzą naszej czuprynce. Jagody mają w sobie dużo witamin, m.in. witaminę C. Jagody prócz wpływu na porost włosów umacniają je. To znaczy, że nie tylko jeżeli mamy problem z łysieniem powinniśmy je stosować. Witamina C, która jest w jagodach poprawia wchłanianie żelaza, to z kolei jest odpowiedzialne za niedokrwistość, a niedokrwistość wpływa na wypadanie włosów. Czyli jagody mają wpływ zarówno bezpośredni, jak i pośredni.
3. Szpinak
To co tutaj napiszę wielu osobom się nie spodoba. Szpinak nie należy do ulubionych składników wielu osób, ale jest zdrowy i tego nie da mu się ująć. Jest prawdziwą bombą witaminową. Posiada w sobie m.in. witaminę C i A oraz kwas foliowy i żelazo. Szpinak z racji tego, że posiada w sobie dużo żelaza doskonale wpływa na transport tlenu w krwi, co ma zbawienny wpływ na zatrzymanie wypadania się włosów
4. Tłuste ryby
Łosoś, śledź czy makrela to tzw. tłuste ryby. Zawierają one składniki odżywcze, które mogą wpływać na wzrost włosów. Są też źródłem kwasów Omega-3. Systematycznie przyjmowanie kwasu Omega-3 i Omega-6 nie zwiększa gęstość włosów, co powoduje wizualną poprawę stanu Twojego owłosienia na głowie. Tak więc jeżeli nie lubisz ryb, musisz mocno zastanowić się nad suplementacją tych kwasów. Jeżeli lubisz wyżej wymienione ryby, masz znacznie łatwiej, bo dieta może łączyć przyjemne z pożytecznym.
5. Słodkie ziemniaki
Słodkie ziemniaki są źródłem beta-karotenu, a ten z kolei jest przekształcany przez organizm w witaminę A, którą jeżeli czytałeś uważnie tekst pomaga na porost włosów. Co ciekawe jeden słodki ziemniak dostarcza 4-krotnie więcej beta karotenu, niż dzienne zapotrzebowanie na niego. Co ciekawe beta karoten również wpływa na grubość włosów, więc również przyczynia się do ich objętości.
6. Awokado
Może nie jest to najłatwiej dostępny składnik, ale również ważny jak uprzednie. Awokado jest bogate w zdrowe tłuszcze, a przy tym jest smaczny i pożywny. Jakie witaminy posiada awokado? Na pewno witaminę E, a także witaminę C. Co prawda jedno awokado odpowiada za 1/5 dziennego zapotrzebowania na witaminę E, ale może być wspaniałym urozmaiceniem naszych posiłków, aby te nie stały się nazbyt monotonne. Ważne – witamina E chroni także skórę, w tym skórę głowy, która jest „gruntem” dla naszych włosów, a jak wiadomo warto dbać o grunt.
7. Orzechy
Lubisz przekąski oparte o orzechy? Będziesz zachwycony, bowiem orzechy są też doskonałym „budulcem” dla naszych włosów. Dlaczego tak się dzieje? Bowiem orzechy są bogate w witaminy B i E, które jak już kilka razy wyżej pisaliśmy, mają duże znaczenie w profesjonalnej pielęgnacji włosów. Pamiętaj, że niedobór tych witamin drastycznie wpływa na wypadanie Twoich włosów.
8. Słodka papryka
Jeżeli w swojej diecie chcesz jeść kanapki to słodka papryka będzie idealnym elementem, który je wzbogaci. Co ciekawe, a pewnie wielu naszych czytelników tego nie wiedziało, jedna żółta papryka może mieć nawet 5-krotnie więcej witaminy niż pomarańcza, która uchodzi za bardzo soczysty w ów witaminę owoc.
9. Fasola
Rośliny strączkowe, a zwłaszcza fasola są bogate w składniki odżywcze, które pomagają się lepiej regenerować naszym włosom. Fasola jest rewelacyjnym źródłem cynku. Poza wspomnianym cynkiem to także źródło żelaza, biotyny i kwasu foliowego. Jaka jest przewaga nad niektórymi wyżej wymienionymi składnikami diety na włosy? Fasola jest tania, więc nie zrujnuje naszego portfela. Poza tym fasola i ogólnie rośliny strączkowe mogą zastępować nam np. mięso, co jest ważne jeżeli myślimy o eliminowaniu go ze swojego jadłospisu, a zastanawiamy się jak zrobić to skutecznie.
10. Soja
Jeżeli byłeś kiedyś drogi czytelniku na dłuższym poście to pewnie mogłeś mieć styczność z produktami sojowymi. Mięso sojowe i inne potrawy bazujące na soi są też ważne jeżeli chcemy mieć silne i zdrowe włosy. Soja przedłuża fazę aktywnego wzrostu włosów dzięki zawartej w niej spermidynie.
Jak widzisz wszystko co wkładasz do ust, ma wpływ nie tylko na to czy masz nadwagę, czy czujesz się dobrze, ale także to jak wyglądasz. Jeżeli zależy Ci na poprawie Twojego wyglądu koniecznie musisz zadbać o wyżej wymienione elementy diety. Tylko wtedy będzie miało to sens.
Wypadanie włosów, a porost nowych
A teraz przyjrzyjmy się witaminom, które mają wpływ na wzrost włosów
1. Witamina A
Wszystkie komórki w naszym organizmie, aby wzrastać potrzebują witaminy A, jest ona jedną z najważniejszych witamin jakie przyswajamy w produktach lub dodatkowej suplementacji. W przypadku włosów nie jest inaczej, one wręcz kochają witaminę A. To dzięki niej są najszybciej rosnącym „zespołem” w naszym organizmie, a przynajmniej powinno tak być. Jeżeli masz problem z odrastaniem włosów, popatrz na produkty, które spożywasz. Czy mają one w sobie witaminę A?
2. Witamina B i pochodne z tej grupy
Witamina B, która zwana jest potocznie biotyną, to kolejna na liście witamin, o których musimy myśleć, jeżeli chcemy mieć zdrowy i stabilny wzrost naszych włosów. Jej dobór jest zazwyczaj rzadki, ponieważ występuje w wielu produktach, jednak musimy pamiętać, że to, że jest rzadki, nie oznacza, że musimy lekceważyć ten fakt.
3. Witamina C
To również witamina, która jest bardzo powszednia. Występuje w owocach cytrusowych, czy chociażby we wspomnianych wyżej paprykach. Jeżeli chcesz ją szybko uzupełnić i zadbać o prawidłowe funkcjonowanie, pamiętaj aby włączyć sałatki oparte właśnie o paprykę. To jak skusisz się?
4. Witamina D
Naturalnie większy jej dobór mamy w okresie słonecznym, dlatego, że słońce naturalnie pobudza jej produkcję. Natomiast musimy myśleć co w przypadku długich i smutnych jesiennych dni? Wówczas dużo osób, które cierpią z powodu jej niedoboru stosuje suplementacje. Witamina D pozwala w skórze na głowie tworzyć niewielkie pęcherzyki, w których zagnieżdżają się cebulki włosów. Warto mieć ją na uwadze, gdy analizujemy nasze zapotrzebowanie witaminowe.
5. Witamina E
Występuje między innymi w nasionach słonecznika, szpinaku czy awokado. Ma podobne działania jak witamina C więc często pokrywają się lub wzajemnie uzupełniają.
Drogi czytelniku, dotarliśmy już do końca naszego poradnika, głęboko wierzymy, że pomożemy poprawić kondycję Twoich włosów. Pisz do nas śmiało, możemy pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy, gdy tylko masz wątpliwości. Mamy nadzieję, że zawarte tutaj rady będą proste do zastosowania i pomogą Ci się pozbyć przykrego problemu, jakim jest wypadanie włosów. To jak wchodzisz w to?