Zapachy, które umilą nam czas spędzony w biurze
Profesjonalne biuro powinno profesjonalnie pachnieć. Na wyciągnięcie ręki mamy całą gamę chemicznych odświeżaczy powietrza, ale nie oszukujmy się. Nadają się one co najwyżej do markowania zapachów w toalecie. Wyobrażacie sobie używanie ich w pomieszczeniu, w którym przebywają pracownicy? Alternatywą są ozdobne odświeżacze powietrza, które uwalniają zapach co jakiś czas. Ale one także działają jedynie jako półśrodki. Jak wybrać zapach do biura?
Tak jak w przypadku domu, również i tu warto wykorzystać siłę aromaterapii i naturalnych olejków eterycznych. Nie od dziś wiadomo, że zapach ma ogromny wpływ na nasz nastrój i poziom koncentracji, czyli rzeczy kluczowe dla wydajnej pracy. Bez względu na to, czy szukamy świeżych zapachów do dużego biura, czy domowego gabinetu, nie warto robić tego przypadkowo. Stosując sztuczne albo źle dobrane zapachy możemy jedynie zirytować osoby narażone na ich działanie. Zmuszanie do czegoś takiego to najgorsze, co może zrobić pracodawca.
Naturalne olejki będą nie tylko bardziej dyskretne i nie narzucające się. Będą przede wszystkim działać. Mimo ze każdy ma własne preferencje zapachowe, nie od dziś wiadomo, że pewne sekwencje aromatów mają określony wpływ na organizm. Jeśli szukamy pobudzenia, wykorzystajmy cytrusy. Jeśli zależy nam na odprężeniu, przydatna okaże się lawenda. W przypadku spadku energii wywołanego stresem może pomóc olejek bergamotowy, paczulowy lub szałwiowy. Już jeden kominek ze świecą i kilkoma kroplami wybranego ekstraktu może wypełnić pomieszczenie kojącą wonią. Dobrym pomysłem jest dobieranie zapachu do pory dnia. Te przed chwilą wymienione świetnie sprawdzą się rano i po lunchu, pomagając w skupieniu i wspierając spokojną pracę. Pod koniec dnia roboczego można zadbać o wyciszenie pracowników, dodając do kominka odrobinę lawendy. Przyjemne, kojące zapachy sprawią, że miejsce pracy będzie kojarzyło się z bezpieczną, harmonijną przestrzenią, a produktywność pracowników wzrośnie.
Wiele osób traktuje czas spędzony w biurze jako stracony. Warto więc zrobić wszystko, żeby zmienić to nastawienie. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Olejki eteryczne będą znakomitym dodatkiem, który nie tylko sprawi, że w mniejszym stopniu odczujemy zmęczenie. Dzięki nim będziemy mieć również lepszy nastrój i pozytywniej podchodzić do codziennych obowiązków. Rytm i harmonia sprawią, że nawet dzień pełen obowiązków minie szybko i pozostawi po sobie dobre wrażenie.
Zapach do biura a prywatny gabinet i małe pokoje
W przypadku mniejszego pomieszczenia warto pamiętać o wentylacji i przede wszystkim nie przesadzić z zapachem. W takim miejscu przydadzą się delikatne wonie jak lawenda czy te zawierające nuty cytrusowe – pomarańczę, mandarynkę czy limonkę. Dodatkowym plusem jest to, że cytrusy wpływają pozytywnie na poziom koncentracji. Odpowiednie mieszanki mogą wywoływać efekty pobudzenia podobne do działania kawy, ale także entuzjastyczne nastawienie. Z kolei lawenda czy lilia wodna wpłyną korzystnie na samopoczucie, obniżając poziom stresu. Pod wpływem tego zapachu poczujemy ulgę i rozluźnienie. W przypadku małych pomieszczeń można dobierać zapachy indywidualnie, w zależności od tego, jakie cechy przejawiają osoby w nich pracujące. Olejek różany oraz ten z drzewa sandałowego znakomicie poprawiają nastrój osób rozdrażnionych i łatwo się ekscytujących. Natomiast cytryna może skutecznie przeciwdziałać apatycznemu nastawieniu i dodać energii oraz chęci do działania.
Zapach do biura przy dużej przestrzeni
W miejscach, gdzie jednocześnie pracuje więcej osób, odpowiedni zapach ma szczególne znaczenie. Słaba wentylacja, stosowane przez pracowników perfumy oraz stres wywołujący potliwość sprawiają, że powietrze w takim miejscu może być naprawdę nieświeże. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się olejki eukaliptusowy czy bergamotowy, które pozwalają obniżyć ogólny poziom napięcia i zmęczenia.
Niezależnie od wielkości pomieszczenie warto zadbać o właściwą klimatyzację. Dzięki temu powietrze będzie czyste, a zapach świeży i pobudzający zmysły. Warto też porozmawiać z pracownikami i nie uszczęśliwiać ich na siłę. Badania potwierdziły, że zbyt mocny zapach jest zniechęcający i najlepsze efekty przynosi woń subtelna, będąca tłem. Pamiętajmy, że osoby pracujące spędzają w tych pomieszczeniach 8 godzin dziennie i jeśli aromat jest dla nich drażniący, po całym dniu może to wywoływać nie lada frustrację. Jeśli zatem nie chcemy uprzykrzać życia osobom pracującym u nas lub odwiedzającym naszą firmę, zadbajmy o właściwy wystrój naszego biura – nie tylko wizualny, ale i zapachowy.
Zapach do biura – przestrzeń, do której dostęp mają klienci
Osobne zagadnienie to przestrzeń firmowa, do której mają dostęp klienci. Te miejsca szczególnie „narażone są” na ocenę, a pierwsze wrażenie jest szalenie istotne. Sklepy spożywcze od lat kuszą zapachami, dbając o właściwy wpływ na klienta. Jeśli będzie czuł się przyjemnie, wzrośnie szansa na to, że dokona transakcji, na której nam zależy. Nie traktujmy tego jako tanią sztuczkę. Chodzi raczej o to, żeby zapewnić jak najlepsze warunki do decyzji. Nie ma co ukrywać – każdy biznes jest przyjemniejszy, jeśli towarzyszą mu odpowiednie zapachy.